813 rrook of de vlam van ieder vijandelijk schot. Ten einde zekerheid te 'hebben, dat beide posten eenzelfde schot gepeild hebben, moet bij iederen gemeten hoek de tijd worden aangegeven, waarop deze gepeild is. Geven de meldingen zekerheid, dat hetzelfde schot bedoeld is, •dan worden de hoeken op de kaart uitgezet en de plaats van het ■doel aangegeven. Theoretisch is het bovenstaande volkomen juist, ten minste wanneer beide posten ook werkelijk de schoten eener vijandelijke batterij gepeild hebben. Vermoedelijk zal echter een vijand onze ;peiling en waarneming trachten te bemoeilijken door het maken van schijnbatterijen, waarop kardoesjes ontstoken worden. Hier door zullen onze peilers misleid kunnen worden. Op groote afstan den mist men dan de zekerheid, dat de werkelijke batterij gepeild is. Deze misleiding is niet nieuw en zal in toekomstige oorlogen veel voorkomen. In het Russische voorschrift op den batterijbouw wordt aangegeven, dat hier en daar nagebootste batterijen moe ten gemaakt worden (zie verslagen Krijgswetenschapjaargang 1901—1902 blz. 110). Aannemende echter, dat op de goede batterij gepeild is, zal ieder, ■die eenige oefeningen in 't plaatsbepalen gehouden heeft, het er wel mede eens zijn, dat de uitkomsten, verkregen door het snij punt van twee lijnen te construeeren, dikwijls verre van juist blijken te zijn. Vooral wanneer de peilposten dicht bij elkaar liggen en dus de hoek, waaronder de beide lijnen elkander snij den, klein is, kan de fout groot worden. In de meeste gevallen kan de plaats van het doel slechts bij benadering bepaald worden door gebruik te maken van drie of meer peilposten, waardoor in de practijk niet een snijpunt, maar een driehoek of veelhoek verkre gen wordt, tengevolge der fouten, die ieder peiler maakt. Het midden van dezen drie- of veelhoek geeft dan de plaats van het doel aan. (Zie fig. 2). Doch dit is niet de groote fout, die aan het voorschrift kleeft. Op eenvoudige wijze, nl. door het gebruik maken van meerdere peilposten, is hieraan tegemoet te komen. De voornaamste fout van het voorschrift is, dat wordt uitge gaan van de onderstelling, dat er steeds punten in of achter de stelling te vinden zijn, van waar uit de rook of de vlam der vijan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 191