814 delijke schoten is te zien, in welke punten dan peilposten kunnen' worden geplaatst. Waar dit reeds bij de Hollandsche vestingar tillerie, die voornamelijk in vlak terrein zal moeten optreden, be strijding ondervond, 1) geldt dit in veel grootere mate voor Indië,. waar dergelijk vlak terrein uitzondering, daarentegen bergachtig en zwaar begroeid terrein regel is. In beginsel kan men dus aannemen, dat hier een plaatsbe paling, welke aan de te verdedigen stelling gebonden is, van weinig practische waarde zal zijn en in de meeste gevallen geen uitsluitsel kan geven omtrent de ligging (}er vijandelijke aan- valswerken. Dit zal slechts verkregen kunnen worden door den plaatsbepaler los te maken van de stelling en hem met eenige helpers als verkenningspatrouille zoo ver mogelijk het voorterrein in te sturen, om aldaar de peilingen te verrichten. Hij zal niet mogen schromen zich zoo noodig zij- en zelfs ach terwaarts van de vijandelijke batterijen op te stellen en in 't algemeen die punten moeten kiezen, van waar uit de doelen het ge makkelijkst te zien zijn. De instrumenten, die hierbij noodig zijn, moeten, ten einde de snelle verplaatsing niet te verhinderen, gemakkelijk mede te nemen en te behandelen zijn. Een groot deel van het succes (dit trouwens ook bij iedere ande re wijze van plaatsbepaling) zal hierbij afhangen van een grondige terreinkennis van den plaatsbepaler. Deze moet zich dus reeds in vredestijd die kennis trachten eigen te maken en wel van die terreinen, waar hij in oorlogstijd zijn werkkring zal vinden. Aanbeveling zal het verdienen bij eene dergelijke patrouille een inlandsch man kader of kanonnier in te deelen, die van de ter plaatse aanwezige bevolking alle mogelijke inlichtingen moet trachten te verkrijgen 2). Hiermede is echter nog niet gezegd, dat het gebruik van peilposten in de stelling per sé tot het verledene behoort. Zooals straks zal blijken, kunnen zij nog van velerlei nut zijn. Waar hier echter tegenop gekomen wordt, is de meening, dat 1) Tenzij gebruik gemaakt wordt van een ballon-captif. 2) In een later te noemen artikel van den kapitein Swaving vindt men aangeteekend, dat volgens het Zwitsersche voorschrift in de peilposten ook kan gebruik gemaakt wor den van burgers, die volkomen met het terrein bekend zijn en dus nuttige aanwijzingen, kunnen geven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 192