815 ■door de oprichting van peilposten in of achter de stelling de plaatsbepaling voldoende geregeld is. Men behoeft zich slechts een opstelling der vijandelijke batterij achter een kampong, een klapperbosch of een eenigszins breede terreinverhevenheid te denken, om tot hetzelfde besluit te komen. Dat de uitkomsten, in vredestijd verkregen, dikwijls nog zoo slecht niet zijn, moet daaraan toegeschreven worden, dat dan als plaats van het doel een punt gekozen wordt, zichtbaar van uit de peilposten, ten einde de oefening niet vruchteloos te doen zijn. Hierbij wordt dus van den verkeerden stelregel uitgegaan het doel te kiezen in verband met de opstelling der peilposten, in plaats van omgekeerd. Een derde bezwaar tegen het voorschrift van 1898 is, dat .nergens staat aangegeven van waar de plaatsbepaling moet uit gaan. Langen tijd heerschte hieromtrent verschil van meening. Sommigen wilden de peiling onder het afdeelingsstation brengen, anderen daarentegen wezen het groepshoofdkwartier als basis aan, van waar uit de peiling moest worden geregeld. Tot kort begrip der zaak diene, dat, wat de Hollandsche Water linie betreft, deze in eenige groepen is onderverdeeld. Aan den commandant van elk dezer groepen is personeel van de vesting artillerie toegevoegd voor de zuiver artilleristische werkzaamhe den. Uit de verschillende batterijen, die in een groep voorko. men, worden weer afdeelingen gevormd, die elk uit twee of meer batterijen bestaan. Aan 't hoofd van een afdeeling staat altijd een artillerieofficier, wiens voornaamste taak is zorg te dragen voor de goede uitvoering der vuurbevelen in de batterijen, hetgeen :zeer noodig is, aangezien dikwijls onderofficieren als batterij- commandant moeten optreden. Aangezien de peiling in nauw verband staat met een goede vuurregeling 1), was het dus gewenscht hieromtrent bepaalde voorschriften te geven. In den Mil. Spectator van 1900 komt van de hand van den kapitein der artillerie Yervloet hieromtrent een belangrijk artikel voor. De slotsom waartoe schrijver komt, op grond van verschil lende overwegingen, waarop hier niet nader zal worden ingegaan, 1) Onder vuurregeling wordt verstaan de regeling van de wijze, waarop het geschut vuur over de verschillende aanvalswerken zal worden verdeeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 193