816 is, dat van uit het groepshoofdkwartier de peiling moet geregeld! worden. Zeer zeker zal geen enkele stelling in de Preanger een dergelijk, duurzaam karakter dragen als de Hollandsche Waterlinie, doch ook hier zal men wel bij de verdediging van een eenigszins uit gebreide stelling, waarbij ook de vestingartillerie moet optreden,, moeten overgaan tot een soortgelijke indeeling van batterijen, in afdeelingen, wier commandanten weer onder rechtstreeksch; bevel van den commandant eener groep of der stelling staan,, zoodat het ook hier van veel belang is omtrent dit vraagpunt geen verschil van meening te hebben. Uit 't voorgaande blijkt, dat het hoofdstuk „De plaatsbepaling"' van het door ons bedoelde voorschrift in vele opzichten on volledig is en de toepassing ervan in de practijk tot velerlei moeilijkheden aanleiding kan geven. 't Is dan ook niet te verwonderen, dat, bij de herziening der verschillende Hollandsche artilleriereglementen in de laatste- twee jaar, ook de plaatsbepaling een belangrijke wijziging heeft ondergaan, waarbij bovenbedoelde bezwaren zoo goed mogelijk zijn opgelost. Waar bij de Indische vestingartillerie tot nu toe steeds van het oude voorschrift van 1898, zoowel voor de oe feningen als voor de theorieën met het kader, is gebruik ge maakt, lijkt het mij niet ondienstig de verschillende wijzigingen te bespreken, welke in het hoofdstuk der plaatsbepaling (in 't. nieuwe voorschrift „Peiling" geheeten) zijn aangebracht en waar bij meer rekening is gehouden met den werkelijken oorlogstoe stand. Blijken deze wijzigingen ook voor ons van practisch nut te zijn, dan zullen in het vervolg de oefeningen ook dien overeenkomstig gehouden worden en het kader met deze nieu were zienswijzen worden bekend gemaakt. Volgens het nieuwe voorschrift geschiedt de peiling in de eerste plaats uit peilposten en mochten deze geen voldoende uitkom sten geven, dan moet de peiling worden opgedragen aan verken- nings-of officierspatrouilles, waarbij minstens een officier of on derofficier der artillerie als plaatsbepaler wordt ingedeeld. Deze maakt hierbij, waar mogelijk, gebruik van de planchetmethode. Peilposten. Dat in het voorschrift de peiling uit peilposten in de eerste

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 194