plaats genoemd wordt, heeft voor de Hollandsche toestanden zeer zeker zin. Het terrein in en vóór de stellingen is daar over 't algemeen vlak en geeft dus meer kans, dat de vijandelijke aan- valswerken zichtbaar worden. Daarenboven vindt men daar in en achter de stelling verscheidene hooge punten, die als vanzelf zijn aangewezen tot peilposten, nl. kerktorens, molens, fabrieken en andere hooge gebouwen, 't Is dus natuurlijk, dat men in de eerste plaats zal trachten de ligging der vijandelijke batterijen van uit die peilposten te bepalen. De plaatsbepaler kan daar rustiger zijn werk verrichten, is meer beveiligd, terwijl de gemeenschap met het groepshoofdkwartier meer verzekerd is en ook veel vlugger zal geschieden door de mogelijkheid van telefonische verbinding. Bovenstaande overwegingen gelden voor Indië in veel geringer mate. Hier bijna als regel bedekt terrein en weinig of geen hooge gebouwen, die als peilpost dienst kunnen doen Doch niettegen staande dit alles, de mogelijkheid blijft in sommige deelen eener stelling bestaan, dat van uit hooge posten de vijandelijke aan- valswerken te zien zijn, hetzij direct, hetzij doordat ze zich ver raden door den rook of de vlam hunner schoten. Daarbij komt nog dit. De taak der peilposten bepaalt zich niet alleen tot het opsporen der vijandelijke vurende batterijen, maar omvat ook het waarnemen en melden van alles wat in hun sector van peiling voorvalt en voor het groepshoofdkwartier van belang kan zijn te weten. Zij trachten dus ook de ligging van in aan bouw zijnde batterijen en andere aan vals werken, van kantonne- menten, parken enz. op te sporen en letten op transporten, troe penbewegingen, werkzaamheden enz. Vandaar dan ook, dat in het nieuwe voorschrift de gegevens, door de peilposten te ver strekken, onderscheiden worden in peilingen en waarnemingen. Men ziet, het arbeidsveld van een peilpost is groot genoeg en al bestaat er dus weinig kans, dat een peilpost ons de ligging der vijandelijke batterijen kenbaar maakt, dan nog kan hij voor de an dere doeleinden van veel waarde zijn. Moeten de peilposten, wegens gebrek aan hooge punten ge schikt voor plaatsbepaling, zelf worden vervaardigd, dan verdient het model der bamboe waarnemingsposten, zooals die de laatste jaren te Batoe Djadjar gebruikt werden, alle aanbeveling. Deze posten zijn gemakkelijk te vervaardigen en te vervoeren en staan

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 195