818 voldoende stevig voor een rustige waarneming. G-ewenscht is natuurlijk ze zoo hoog mogelijk te maken. De waarnemings posten van het schietterrein hadden een hoogte van 8 M., die daar voldoende was. Niets belet echter ze nog eenige meters hooger te maken. Het verdient aanbeveling deze posten vóór een boomgroep of een anderen donkeren achtergrond op te stellen, ten einde de plaats voor den vijand onzichtbaar te maken. Schetsen en beschrijvingen van eenige soorten van waarnemingsposten kan men vinden in het „Zakboekje voor de bezettingstroepen", door A. N. J. Fabius, blz. 208 en 342. Zooals hiervóór reeds eenige malen is vermeld, moe ten de peilposten alle gegevens aan het groepshoofdkwartier mel den, „tenzij", zooals het voorschrift zegt, „de groepscommandant ze indeelt bij eene afdeeling of zelfstandige batterij." Omtrent dit punt is dus alle twijfel opgeheven, en is dus als regel het groepshoofdkwartier belast met de verzameling van alle gege vens der verschillende peilposten, waaruit dan de ligging der ver schillende aanvalswerken en verdere wetenswaardigheden bepaald worden. De waarborg voor een goede vuurregeling wordt nu groo- ter, aangezien de groepscommandant een volledig overzicht heeft van alle gepeilde aanvalswerken, troepenbewegingen enz. en dus beter beoordeelen kan welke doelen het belangrijkst zijn en dus krachtig onder vuur genomen moeten worden. Staan de posten onder de verschillende batterij- of afdeelings- commandanten, dan zal ieder dezer slechts een onvolledigen in druk kunnen krijgen van de vijandelijke opstellingen en dus al licht geneigd zijn die doelen onder vuur te nemen, die zijn batterij of afdeeling het meeste nadeel toebrengen, terwijl er misschien in het belang van de verdediging der stelling veel belangrijker doe len aanwezig zijn. Wat de inrichting van en den dienst in de peilposten betreft, kan verwezen worden naar het nieuwe voorschrift. Opgemerkt dient nog te worden, dat aan iederen peilpost een sector van peiling is aangewezen, die door het personeel voortdu rend moet worden waargenomen. De peilingen en waarnemingen geschieden t. o. van een peilingslijn, d. i. een lijn loopende van den peilpost tot eenig getrianguleerd terreinvoorwerp, dat door het groepshoofdkwartier aan den peilpost wordt opgegeven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 196