819 Verder worden eenige voorbeelden gegeven van peilberichten ■en waarnemingen, waarbij ten eerste de tijd van peiling of waar neming wordt vermeld, ten tweede de afwijking t. o. van de pei- lingslijn en eindelijk zoo mogelijk eenige nadere aanwijzing, bv. 12 uur 3. Veldbatterij 216 °/00 R. (vermoedelijk aan den G. weg) of 9 uur 22. Schot 122 °/00 L. Be Planchetmethode. Blijkt het niet mogelijk te zijn de plaats der verschillende vijan delijke batterijen van uit de peilposten te bepalen, dan moet dit geschieden door verkenningspatrouilles, die zich in het voorterrein begeven en aldaar een zoodanige opstelling uitzoeken, dat het doel des daags of 's nachts te peilen is. Zooals boven reeds werd opgemerkt, zal deze wijze van plaats- bepalen, vooral hier, waar het terrein den aanvaller zoo veelvul dig gelegenheid aanbiedt tot gedekte opstelling zijner aanvalsbat- terijen, wel in de meeste gevallen moeten worden toegepast. Het is dus gewenscht deze methode eenigszins nader te beschouwen. Is de order tot plaatsbepaling in het voorterrein gegeven, dan worden door den betrokken commandant het door hem noodig geacht aantal patrouilles in verschillende richtingen het voor terrein ingezonden. Om de gedachte te bepalen, zou een dergelijke patrouille kun nen bestaan uit een officier met een tweetal helpers, waarvan, •om hiervoor vermelde redenen, minstens 1 inlander. Wenscht men deze patrouille in staat te stellen zich vijandelijke patrouilles van het lijf te houden, dan dient de patrouille gewapend te zijn en 't aantal helpers vermeerderd te worden. De plaatsbepaling geschiedt volgens de methode Reitsma, zoodat benoodigd zijn: 1 een houten of bordpapieren planchet met opgeplakte kaart van het te onderzoeken terrein; 2 een richtliniaal met minstens 3 naalden 3 een zakkompas (lengte der naald minstens 3 c.M.);

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 197