828 Het eerste bezwaar weegt echter het zwaarst. De peilposten nL zullen steeds van uit hooge punten peilen, waar als regel de ruimte te beperkt zal zijn voor het uitzetten van een basis. Is de peilpost op een heuvel met eenigszins breeden top ingericht, dan alleen zou de afstandmeting mogelijk zijn. Bij gebruik van het richt- vlak of van den kijker Rooseboom voor de afstandmeting, zijn nog een paar gevallen mogelijk, welke hierna besproken zullen worden. Daar ook de patrouilles in vele gevallen van uit hooge punten hunne peilingen zullen doen, geldt bovengenoemd bezwaar even eens voor hen. Leent echter het terrein er zich toe, dan heeft deze methode zeer zeker het voordeel, dat nu slechts één lijn op de kaart be hoeft getrokken en op deze lijn de gevonden afstand uitgezet te worden, om dadelijk de ligging van het doel te weten. De telemeter Gauthier, welke hier bij de vestingartillerie is ingevoerd, zou voor de afstandmeting met succes kunnen ge bruikt worden. Mocht echter niet iedere patrouille in 't bezit van zoo'n instrument gesteld kunnen worden, dan kan een der hierna te behandelen methodes toegepast worden, die misschien ook voor andere doeleinden hun nut kunnen hebben. I. In de Revue d'Artillerie van Dec. 1901 komt een opstel voor van den generaal Perein, getiteld„Télémétrie sans télémètre," waarin een methode aan de hand wordt gedaan, om met behulp van een hoekmeetinstrument den afstand tot een zeker punt te bepalen. In 't kort komt deze methode hierop neer: (zie flg. 4) Zij A de eigen standplaats en M bet punt, waarvan men den af stand wenscht te weten. Zij verder R een hulprichtpunt (een ver verwijderd terreinvoorwerp) en B een punt in de lijn AR gelegen. Meet men in A den hoek MAR en in B den hoek MBR (3, dan heeft men, indien AM D en AB 1, D 1 sin. (3 sin. (13—x) Nu is de lijn AH 1 sin. /3', indien deze lijn uit A loodrecht op MB getrokken wordt. Stelt men nu AH AH' (loodrecht op AM) en sin. ((3—x) (3—x (uitgedrukt in °/00 van den straal), dan vindt men dus D, door de lengte van AH' te deelen door het verschil der gemeten hoeken in B en A. Aannemende een afstand tot het punt M van 2500 M. en voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 201