829 derd is of het terrein (vooral bergachtig) de juiste bepaling onmo gelijk maakt 1). Zoowel in het opstel van den kapitein van Royen, in den Mil 'Spectator van 1896, als in het nieuwe voorschrift, wordt een hulp middel aan de hand gedaan, om de ligging der eigen batterij te 'bepalen. Het eerstbedoelde wordt voorgesteld door lig. 10. Men meet van af een der vuurmonden V (den rechter bv.) den ..hoek tusschen twee terreinvoorwerpen T en T', die van af dien vuurmond te zien zijn en ook op de kaart voorkomen. Zij deze hoek x. Men beschrijft nu op de kaart een cirkel, gaande door T en T', zoodanig dat T'MT 2«. Deze cirkel is de meetkundige plaats van alle punten Y, die hoekpunten zijn van gelijke hoeken TVT'. Staat de vuurmond achter een langen dijk of weg, dan vindt men dus twee snijpun ten van dien cirkel met den dijk. Met behulp van het terrein en de kaart kan men nu gemak kelijk bepalen, welke der twee snijpunten de standplaats van V aangeeft. Ligt de vuurmond niet aan zulk een op de kaart aan gegeven lijn, dan kan men een derde terreinvoorwerp T" kiezen en een nieuwen cirkel beschrijven, gaande door T en T". Beide cir kels snijden elkaar in 't algemeen in twee punten. Welke der ■twee de standplaats van den vuurmond aangeeft, moet men weer met behulp van het terrein en de kaart bepalen. Het tweede hulpmiddel vindt men in de planchetmethode. Op het planchet wordt een stuk calqueerpapier gelegd en hierop worden, door middel van de richtliniaal, de richtingen naar drie terreinvoorwerpen getrokken, die eveneens op de kaart voorko men. Het draaipunt der liniaal wordt in een willekeurig punt van ihet calqueerpapier gestoken. Men legt nu het calqueerpapier op de kaart, zoodanig, dat de drie richtingen langs de bijbehoorende terreinvoorwerpen vallen. Het snijpunt der lijnen (draaipunt der liniaal) ligt dan boven de eigen standplaats en wordt op de kaart aangegeven. Aan het slot mijner beschouwingen gekomen, is het niet on- (1) En toch zal het gewenscht zijn deze ligging nauwkeurig te weten, vooral wanneer ïmen van de indirecte richting wil gebruik maken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 207