838 - arm de gewilde richting en marcheert in deze richting aan. Om we derom rechtuit te marcheeren wordt op gelijke wijze gehandeld. "VI. Rechts of links uit de flank. Naar dezelfde beginselen als sub V. VII. Rechts of links opmarcheeren. De gr. comdt. begeeft zich naar den rechter- (linker-) vleugel ofbij den flankmarsch zoo- noodig naar het hoofd der groep, geeft één stoot, om de aandacht te trekken, en geeft door een vluggen zwaai met den arm de richting aan, waarin moet worden opgemarcheerd. De man aan het hoofd blijft staan of marcheert door, de overige manschappen marcheeren in den looppas op. VIII. Rechts (links) zwenken. Één stoot om de aandacht te trekken, front naar de groep maken, het geweer horizontaal in beide handen, de armen eenigszins gestrekt, en zoo de zwenking leiden, totdat zij volbracht is. IX. Voorwaarts marcheeren. Één stoot, zelf rechtuit marchee ren en met den arm de marschrichting aangeven. X. Rechtsomkeert. Drie korte stooten, zelf rechtsomkeert ma ken en den arm in de nieuwe richting uitstrekken. XI. Het verspreiden. Één stoot om de aandacht te trekken. Voor het op de plaats verspreiden: staan blijven of halt houden en beide armen zijwaarts uitstrekkenvoor het voorwaarts ver spreiden: hetzelfde doch tevens aan- of doormarcheeren in de ge wilde richting. De normale tusschenruimte is 2 passen, doch kan naar omstandig heden kleiner of grooter genomen worden. Overigens volgens S.S. Marcheert de groep uit de flank op één gelid, dan geschiedt het verspreiden op hetzelfde teeken en rechts (links) op den voorsten man, naar de beginselen van het opmarcheeren (zie sub VII). De gr. comdt. begeeft zich voor het geven van het teeken .zijwaarts van de flank, waarheen de beweging moet geschieden. Marcheert de groep op twee gelederen, dan verspreidt het rech- tergelid zich rechts en het linkergelid links van de aan het hoofd loopende militairen, die inmiddels op den vóór het rechtergelid loopenden man afstand nemen. XII. De gesloten orde herstellen (verzamelen). Eén stoot om de aandacht te trekken. Beide armen zijwaarts uitstrekken en op de borst kruisen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 216