844 Tanah Renah tot aan den Boekit Akermoeroe is het Mesoemei- dal overdekt met kampongs, welker bewoners gulle en gastvrije menschen zijn. Dicht bij den Boekit Akermoeroe wonen enke le goudsmeden, die met hunne gebrekkige gereedschappen zeer fraaie kunstvoorwerpen als ringen, speldjes enz. weten te sme den. Het goud wordt in voldoende hoeveelheid gevonden aan de boven-Mesoemei en boven-Merangin, vruchtbare velden voor concessiejagers, waarvan de bevolking tot nu toe gelukkig nog geen last heeft. Tot voor korten tijd was kg. Angko bezet door een det., sterk 30 baj. onder den len luit. van Krieken, dat in opdracht had een tijdelijk kampement te bouwen dicht bij den Boekit Akermoeroe. De Mesoemei wringt zich hier reeds met moeite door dehooge heuvels, die voor ons oog verborgen hielden het schoone land van Korintji, waarvan de vele kooplieden ons zooveel belang wekkends wisten te vertellen. Langs den Boekit Akermoeroe loopt een vrij goede weg naar Temiai, een Korintjische doesoen, die door een Djambiër in 3 dagen bereikt wordt, dus waarvoor eene colonne 6 dagen zou noodig hebbentrouwens de weg van Tapan naar Korintji is nog langer, ruim 12 dagen volgens de in lichtingen van onzen gids, die lang aan het meer van Korintji had gewoond. Wie men ook in deze streken spreekt, een ieder doet wonderbaarlijke verhalen over het schoone en rijke berg meer, waar het zoo koud is, dat men minstens twee baadjes moet dragen. Misschien zijn er onder u, lezers, die gaarne iets meer ver nemen van dit nog onbekende natuuriand, waarom we hier een plaatsje verleenen aan hetgeen onze zegsman van Korintji wist te vertellen 1). Van Temiai loopt de weg verder langs Poe- lau Sangka, van waar men na 1 dagmarsch kg. Tandjoeng Batoe bereikt, dat aan bet meer is gelegen. Langs den oever van het meer liggen prachtige sawah-velden, terwijl op de ladangs in het gebergte groote hoeveelheden koffie worden verkregen. „Het meer ligt als een kwali tusschen de bergen," zoo drukte zich onze 1) Wij waren niet in staat dit artikel, dat reeds eenigen tijd in het bezit der Re dactie is, vóór de Korintji-expeditie op te nemen. Toch vermeenen wij, dat kennisne ming van de door schrijver verzamelde gegevens ook nu nog zijn nut heeft. Bed

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 222