845 gids zeer eigenaardig uit, terwijl men per prauw, linksom den oever van het meer langsvarende, 2 dagen noodig heeft om weer in T. Batoe terug te komen. Op dien tocht passeert men de volgende kampongsKoeloehoe, Poelau Tanga, Penawa, Koemoen, Pondoq tinggi, Soengei Panoe, Rawan, Kota baroe, Kota Mendjidi, Be- loewi, Si Koenkoe, Kota Pojang, Si Moeroet, Si Oela gedan, Si Oela ketjil, Goemantan, Soengei Toetoeng, Ladé, Kota Patoi, Oedjoeng PasiiSendaran Agoean en Taroetoeng. Als grootste en voor naamste kampong moet worden aangemerkt Rawan (200 huizen), waarin vele toko's van kooplieden uit Tapan, Moko2, Pahang,' i ort-de-Kock, welke kg. zich ook gaarne bij „de compagnie" zoude aansluiten, als het eenmaal tot eene expeditie mocht komen. De Korintjiërs moeten overvloed van geweren bezitten, evenzoo klewangs en lansen. Het vele goud, dat in Korintji gevonden wordt, verschaft aan menigen goudsmid een uitstekend bestaan. De toegangswegen van de Westkust zijn door „de compagnie" afgesloten en ook door de Korintjiërs meesterlijk versperd alleen de weg naar Pangkalan Djamboe is nog open, omdat daarlangs het zout wordt binnengevoerd. Maar nu genoeg over dit goudland, want het zou me geheel van mijn onderwerp afbrengen. Het was in den vroegen morgen van den 17en Maart, dat er in de benting S61. Manau eene eigenaardige drukte heerschte. De maan wierp haar helder licht over de vreedzame landstreek, die nog rustte in de koelte van den tropischen nacht. In de benting was de bezetting reeds om 4 uur op de been, want er zou uitgerukt worden om het trotsche Parit te onderwerpen. Fabelachtige verhalen werden gedaan over de macht van het sterke Parit. De beschieting van Sei. Boeroeng (25 Februari) werd op rekening gesteld van lieden uit Parit. Al wat „djahat" was heette afkomstig van Parit, doch niet onwaarschijnlijk is het, dat de bevolking van P. Djamboe jaloersch was op den rijkdom van het welvarende Parit; een en ander was echter oorzaak, dat de verovering van dat bolwerk als zeer noodig werd beschouwd. Natuurlijk had de colonnecomdt. tevens civiel-gezagh., de kapt. van Daalen, zooveel mogelijk gegevens verzameld omtrent Parit en zijne bewoners. Het geheele boven-Merangin-gebied en een

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 223