846 gedeelte van de boven-Tambesi staat bekend onder den naam van de Loewaq XVI, of het gebied der 16 batin-hoofden. De volgende spreuk geeft aan, dat er 6 hoofden zijn, die met hunne 10 kinderen in dit gebied regeeren: Pembarëp, Tijang poempoeng, Sënggëran, Proatin toewa, Pemoentjaq doewa kaoem. Indoq nam, anaq sepoeloeh. Op Plaat XII fig. 1 is te zien, waar de 6 hoofden hun gebied' hebben, terwijl de kinderen als kamponghoofden optreden. Parit nu is een kampong in het gebied van den Pembarëp; een van diens kinderen, Depati Melindang, is kapala kampong van Parit. Het kamponghoofd werd afgeschilderd als zeer wreed en oorlogs zuchtig, voor wien de bevolking zelf zeer bevreesd was. Van uit P. Djamboe liepen meerdere wegen naar Parit, dat op den rechteroever van de Merangin is gelegen. De hoofdweg zou loo- pen van uit Tanah Renah en langs dezen weg zou Parit in 4 uur te bereiken zijn. Van af Talang Sekoin (deze kg. behoort nog tot het Mesoemei-gebied) tot Parit zou deze weg evenwel zwaar versperd zijn met randjoes, wolfskuilen, loopgraven en ver- hakkingen, waarom de col. comdt. het raadzaam oordeelde eenen anderen weg te volgen, nl. een oud pad van Sei. Manau naar de Merangin, met het doel daar de rivier over te steken en Parit in den rug aan te vallen. Tegenover Parit, dus aan den linkeroever, lag kg. Keboen, dat reeds lang verlaten zou zijn, terwijl langs den rechteroever, van Parit tot Tandjoeng Rendah, loopgraven zouden zijn gemaakt,, om eenen eventueelen overtocht over de rivier te beletten. Later bleek, dat deze gegevens vrij wel met de werkelijkheid over eenkwamen, de weg van Keboen naar Talang Sekoin zelfs mees terlijk was versperd. Omtrent bezetting en bewapening van Parit kwamen ongeloofe- lijke berichten binnen: eenige honderden djahats, van geweren en lilla's voorzien, zouden onzen troepen hardnekkig tegenstand bieden. Op den avond van den 16™ Maart werden in de benting ont boden het kg. hoofd van Sei. Manau en een bewoner van Ma. Bantan, resp. Sultan depati en Penjingè genaamd, van wie de eerste den weg

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 224