849 Krieken moet echter in verband met de troepen op den rechter oever plaats hebben. Het det. van Krieken moet uiterst voorzichtig marcheeren, daar het ter hoogte van Parit beschoten kan worden uit loopgraven, die op den rechteroever en langs de rivier zijn aangelegd. XII. Alle commandanten herinner ik er aan, dat er weinig, doch goed geschoten moet worden. Een slechte troep kenmerkt zich door veel en slecht te schieten. Daar op beide oevers van de rivier wordt opgetreden en het ter rein begroeid is, mag eerst dan geschoten worden, als men zeker weet vijanden voor zich te hebben. XIII. Bij alle rusten en bij het stellingnemen moet het voet pad worden vrijgemaakt of vrijgelaten, zoodat spoedige commu nicatie mogelijk wordt. XIV. Als Parit genomen is, zullen de genietr. een overgang maken tusschen Parit en Keboen. XY. Ik 1) bevind mij bij den hoofd troep. Om 5 uur rukte de col. uit, doch, hoewel het lichte maan was, moest wegens het moeilijke pad spoedig worden halt gehouden om de opkomst van „het oog van den dag" af te wachten. Toen de zon opkwam, werd doorgemarcheerd. Het pad was moeilijk be gaanbaar en liep over hooge heuvels; ook de lange transporttrein maakte een geregeld marcheeren onmogelijk. Hoewel volgens veikiegen inlichtingen het pad zou loopen in Z.O. richting, wees het kompas steeds Z. en Z.W., zoodat we al dadelijk zekerheid kre gen, dat het punt van overgang over de Merangin verder van Parit lag, dan we eerst gedacht hadden. Doordat de genie achter het det. v. Krieken was ingedeeld, kon gelukkig aan den weg nog veel verbeterd worden, hetgeen vooral aan den trein ten goede kwam. Na eenige uren aldus gemarcheerd te hebben, kwamen we in de bedding van een riviertje, de Sepoegan, dat verder tot pad diende. De beide oevers waren vrij steil, het water reikte vaak tot aan de knie en groote steenen bemoeilijkten het loopen. Eindelijk omstreeks 11 uur, bereikten we de Merangin, die een breede, zeer snel stroomende rivier bleek te zijn en nog niet veel van haar karakter van bergstroom had verloren. Onder dekking van infanterie poogde de genie een overgang te maken, wat evenwel mislukte wegens den 1) De colonnecomdt. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 227