855 behoorlijk geblindeerd waren, had het vijandelijk vuur geen uit werking. Den 5en dag maakte de col. comdt. met eene patrouille, sterk 25 baj., eene verkenning naar Rèntjèn (zie Plaat 511 fig. 1),. omdat de colonne Raedt daar gemeld wasde kg. bleek verlaten en van de colonne was niets te bespeuren. Na een vermoeienden marsch van 3 dagen werd Parit weer bereikt, van waar uit nu de vervolging der 3 gevluchte pangérans zal plaats hebben. Alvorens mijn verhaal te eindigen, meen ik de aandacht te moeten vestigen op enkele opmerkingen, waartoe ook weer deze tocht aanleiding gaf. De colonne bestond voor de eene helft uit Eu ropeanen, voor de andere helft uit Amboineezen. Waren deze laat- sten zeer handig in het terrein, bij de Eur. bleek zulks zeer veel te wenschen over te laten; in kalmte wonnen de Eur. het even wel glansrijk van hunne donkere kameraden, ook waren ze - zuinig met hunne munitie. Telkens waren het de Amb., die het grootste aantal patronen verschoten hadden. De schietvaardig heid van beide landaarden was evenwel niet bijster groot, meest al had ons vuur zeer weinig uitwerking. Wat meer sportoefening en voor Eur. bivouakbouw, gepaard aan eene betere schietopleiding, die rekening houdt met de eischen van de practijk, zou lang niet ongewenscht zijn. Ook plukten we menigmaal de wrange vruchten van eene discipline, die in het vredesgarnizoen slechts gegrond was op het R. K. of het C. W. en waarbij den man niet geleerd werd om zonder controle zijn plicht te doen, uit liefde tot dien plicht. Het is zeker teekenend, dat, bij het betrekken van een bivouak in kg. huizen, steeds zooveel mogelijk Amboineezen bij de officieren werden ingekwartierd, om dat vele Europeanen (waaronder nog al eens menschen, die pas uit de gevangenis ontslagen waren) zoo bitter weinig eerbied voor hunne officieren bezaten. Het moet evenwel erkend worden, dat velen zich beterden na een tijd lang te velde te zijn geweest, maar toch ontbrak het nooit aan een groot aantal mopperaars; den menschen was in het garnizoen niet geleerd om zich te behelpen. Eene vereenvoudigde administratie te velde zou ook zeer aan te bevelen zijn. Nu werd de col. comdt. overstelpt met administratieve werkzaamheden, die veel van zijn kostbaren tijd in beslag namen. De paperassen bv., die noodig waren om de karbouwen te verant woorden, die gedurende 1 maand opgegeten waren, zijn ware proe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 233