OVER DE GEVECHTSWA4RDE VAN TROEPEN BIJ EEN TERUGTOCHT. Onder bovenstaanden titel worden in het Beiheft zum Militar Wochenblatt 1903, Drittes Heft, een viertal voorbeelden van te rugtochten uit de krijgsgeschiedenis van Europeesche legers aan gehaald en aan de gevechtswaarde dier terugtrekkende troepen eenige beschouwingen gewijd, die, naar ik vermeen, voor ons, In dische officieren, zeker overweging verdienen. In zijne inleiding begint de schrijver met de aandacht er op te vestigen, dat men zich wel is waar in een leger slechts on gaarne met beschouwingen over een terugtocht bezighoudt, doch dat steeds voor oogen gehouden moet worden, dat in elk leger de krijgskans op een gegeven oogenblik kan keeren, zoodat het de plicht is van eiken aanvoerder om te trachten zich reeds in tijd van vrede een juist beeld te vormen omtrent de ver houdingen en toestanden waarin een leger, dat tot den terug tocht gedwongen is, kan geraken. De grondbeginselen en regels, volgens welke zulk een terugtocht moet worden uitgevoerd, kan men in elk leerboek der tactiek en strategie vinden en daarom wil de schrijver er slechts op wijzen, welk een gewichtige rol de deugdelijkheid der troepen daarbij speelt. Hij vestigt er de aandacht op, dat de waarde en het volhardingsvermogen van den soldaat bij de gevechten van den nieuweren tijd op een harde proef gesteld zullen worden, zoowel door de vermoeiende marschen, welke de troepen vóór of gedurende het gevecht zul len moeten afleggen en door de in het gevecht te lijden ver liezen, als door den de zenuwen der lieden sterk aantastenden moreelen indruk, die onafscheidelijk verbonden is aan het ge vecht met moderne vuurwapenen. Ernstiger nog dan dit alles doet zich echter in den regel de invloed van den terugtocht gelden. Het bevel daartoe bereikte enkele troepenafdeelingen te laat of in het geheel niet, straten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 236