859 en wegen waren door de verwarring, waarin de voertuigen der treinen daarop zich bevonden, bijna altijd voor andere troepen onbruikbaar, terwijl het donkere van den nacht, hoe gunstig ook voor het afbreken van het gevecht, dezen toestand in hooge mate vei ergerde, zoodat enkele troependeelen wel moesten verdwalen.. Dit alles had ten gevolge, dat de marschen, welker tijdduur meestal niet geëvenredigd was aan de afgelegde afstanden, zoo inspannend waren, dat zij voor den goeden geest der troepen, die door de voorafgegane nederlaag toch al veel geleden had, noodlottig dreigden te worden, terwijl daarbij meestal nog als verzwarende omstandigheid kwam, dat bijna altijd de verpleging zeer slecht was. Of de moreele waarde van zulke troepen al of niet spoedig, tot het noimale peil zal terugkeeren, hangt, volgens den schrijver, grootendeels af van hunne innerlijke deugdelijkheidjonge, onge oefende en ongedisciplineerde troepen zullen bij den terugtocht, na eene nederlaag zeker zeer veel van hunne gevechtswaarde inboeten, vooral als de vervolging krachtig wordt doorgezet. Na deze inleiding behandelt de schrijver een viertal terugtoch ten, en zegt daarvan in hoofdzaak het volgende: le. Terugtocht van het lste Oostenrijksche en van het Saksische legerkorps na het gevecht bij Gitschin (29 Juni 1866). Het bevel tot het afbreken van het gevecht werd tegen 7 uur s avonds gegeven. Het losmaken der troepen ging echter voor een deel met vrij ernstige verliezen gepaard, en geschiedde niet overal ordelijk, omdat enkele troependeelen het terugtochtsbevel niet, andere het zeer laat ontvingen. Daar de Pruisen deze troe pen zoo goed als niet vervolgden, geschiedde de doortocht door Gitschin zonder verliezen. De verwarring in deze plaats was ech ter zeer groot, hetgeen volkomen begrijpelijk is, als men bedenkt, dat vier infanterie-brigades, de massa der artillerie en cavalerier enz. ovei één brug moesten. Enkele troepenafdeelingen ver dwaalden in de nauwe straten der stad en geraakten van hunne korpsen af. Waren aanvankelijk door de Pruisen slechts zwakke pogingen aangewend, om Gitschin te bemachtigen, tegen middernacht wer den die pogingen ernstiger en kwam eene Pruisische divisie Dl. II 1903.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 237