861 2°. Terugtocht van de divisie Bouay na het gevecht bij Weiszen- burg (4 Augustus 1870). Deze divisie stond op den genoemden datum ver voor de ove- ■rige deelen van het le legerkorps, waartoe zij behoorde, en had •de opdracht alleen bij een aanval van een veel sterkere macht op de overige troepen terug te trekken. Nadat generaal Douay, na een gevecht van twee uur, de over tuiging gekregen had, dat de hem aanvallende macht veel sterker was dan de zijne, besloot hij ongeveer 10 u. 30 min. v.m. tot ■den terugtocht. Doordat echter ook hier weer het terugtochts bevel enkele troependeelen in 't geheel niet of veel te laat be reikte, zoomede door den dood van generaal Douay, werden de achterwaartsche bewegingen eerst begonnen, toen de zeer over machtige vijand reeds op den afstand van het beslissende vuur gevecht gekomen was. Toch kon de linkervleugel nog gemakkelijk terugtrekken, om dat de aanval op Weiszenburg, dat door een bataljon Turco's, die van geen wijken weten wilden, verdedigd werd, veel krachtsin spanning van den vijand eischte en langen tijd al zijne aandacht in beslag nam waarbij de in het station te Weiszenburg ach tergelaten achterhoede, sterk ongeveer 300 Turco's, een hevigen tegenstand bood terwijl door den aard en de begroeiing van het terrein de terugtrekkende troepen spoedig aan het oog des vijands onttrokken waren. Dezen troepen werden slechts enkele granaat- schoten achterna gegevenzij bereikten in goede orde de plaats hunner bestemming. De verdedigers van Weiszenburg werden echter allen gevangen genomen, de bovenbedoelde achterhoede bijna geheel vernietigd. Op den rechtervleugel ging de terugtocht met meer bezwaren gepaard. Wel had de bevelvoerende generaal aldaar door troepen der reserve een achterwaartsche stelling doen innemen, om de xiit de gevechtslinie terugtrekkende troepen op te nemen, doch de vijand was reeds te dicht genaderd om een vrijwilligen terugtocht nog mogelijk te doen zijn; slechts weinigen van de troepen in eerste linie bereikten dan ook deze achterwaartsche stelling. On der beveiliging eener hier achtergelaten achterhoede, die in het slot Gleisberg een zoo hevigen tegenstand bood, dat ten slotte

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 239