865 orde en gehoorzaamheid, zeer zullen stijgen, zal alleen dan een slag verloren kunnen worden, zonder dat men alles als verloren behoeft te beschouwen, als de troepen, waarmede men te velde tiekt, gewend zijn aan gehoorzaamheid in alle opzichten en stren ge krijgstucht. Voor zulk een troep geldt de vrij algemeen verbreide meening: „dat een geslagen troep zoodanig in gevechtswaar de achteruit gaat, dat zij in den eerstvolgenden tijd ongeschikt is om krachtig „op te treden", zeker niet. Ofschoon in de aangehaalde voorbeelden nergens sprake is van eene krachtige vervolging en men in alle legers meent, dat deze m de toekomst veel krachtiger zal zijn dan zij in het verleden was, mag toch niet vergeten worden, dat ook de aan de vervol ging verbonden moeielijkheden belangrijk grooter zijn. Niet al leen toch heeft het^ gevecht ook den overwinnaar groote inspan ning gekost, waarbij in den regel de troepen geheel door elkaar geraakt zullen zijn, maar ook bezit de geslagene in de nieuwe vuurwapens, en vooral in de verhoogde vuurwerking der veld artillerie, een krachtig middel om eene onmiddellijke vervolging zeer te bemoeielijken. Bovendien zal, bij de groote uitgebreidheid der toekomstige slagvelden, het slechts zelden gebeuren, dat de opperste leiding zich op de plaats bevindt, waar de eerste ken- teekenen van den terugtocht merkbaar zijn en alleen zij kan eene krachtige vervolging van uit de flanken tegen den terugtochts- weg des vijands doen inzetten Uit dit alles mag evenwel niet de gevolgtrekking gemaakt wor- c en, dat een terugtocht niet een in alle opzichten bedenkelijke en gevaarlijke zaak is; aan het beginsel om, met alle middelen en met inzetting der laatste krachten, te trachten de overwin ning te behalen, mag niet getornd worden. Overigens zijn de aangehaalde voorbeelden nog in twee opzich ten leerzaam: 1* zij bewijzen, dat de gevechtswaarde van goe de troepen door een geleden nederlaag slechts weinig vermin dert en 2e, zij toonen duidelijk de noodzakelijkheid aan om eene overwinning steeds te doen volgen door eene de geheele ver nietiging der vijandelijke krachten ten doel hebbende vervolging om te voorkomen, dat een tweede gevecht nieuwe offers eischt! Tot zoo ver de schrijver.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 243