867 Alles wijst er echter naar mijne meening op, dat een vijand •zeker tot eene onmiddellijke vervolging zal overgaan, als dit slechts eenigszins mogelijk is, en dat ook deze ons nog groote verliezen zal kunnen berokkenen en aan het herstellen der orde groote bezwaren in den weg zal leggen, kan ons het gebeurde na het gevecht bij Gitschin leeren. Alle achterblijvers, dus dephysiek- zwakken waaraan tegenwoordig ons leger door de vele expedi- tiën, excursiën, nieuwe vestigingen, enz. van den laatsten tijd zeker niet arm is zullen den vijand in handen vallen, tenzij door eene achterhoede tijdig eene nieuwe stelling wordt ingenomen, die zij niet dan op hooger bevel mag verlaten. Eerst dan, wij zagen het bij het gevecht van Weiszenburg, zal het mogelijk zijn aan de terugtrekkende troepen een voldoenden voorsprong te geven om zich te kunnen ordenen en uit te rusten, misschien ook nog een tegenaanval op de vervolgende troepen te doen. Welke troepen dee- len die stelling zullen bezetten en wanneer deze zal worden inge nomen, zijn vragen, welker beantwoording voor den bevelvoerende hoogst moeielijk zal zijn, want op het oogenblik, dat tot den te rugtocht besloten wordt, moeten m.i. alle krachten in voorste linie gebracht zijn en moet vaststaan, dat het behalen der overwin ning onmogelijk is. Wanneer men dan verder nog in aanmerking neemt, dat het voor ons in 't algemeen niet mogelijk zal zijn op achterwaarts opgestelde troepen terug te trekken, zooals in de eerste drie voor beelden het geval was, noch belangrijke versterking te ontvan gen, zooals in het laatste voorbeeld, dan behoeft het wel geen nader betoog, dat een terugtocht voor ons leger eene zeer moeie- lijke handeling zal zijn en dat het noodzakelijk is reeds in tijd van vrede op de vermoedelijke terugtochtswegen achterhoede-stel lingen uit te zoeken en deze zoo mogelijk met eenvoudige middelen te versterken en verder achterwaarts eene gemakkelijk verdedigbare opname-stelling voor de geheele troepenmacht in te richten, waarin deze zich kan verzamelen en zich opnieuw kan voorbereiden voor den strijd. Gelukt het ons eene overwinning te behalen, hetzij dan in een verdedigend of aanvallend gevecht, dan zal ook hierbij het ui terste van den troep gevergd moeten worden om den vijand, die niet zoo spoedig versterkingen kan aanvoeren, geheel te ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 245