DE GARN1Z0ENS1NFIRSIER1E TE SOERABAIA. Bij lezing van het artikel „Een en ander over de zorg voor zieken in de kazerne", van den off. van gezondh. F. W. van Haeften (I. M. T. 1900 Afl. 12), meen ik daaruit te moeten op maken, dat de geachte schrijver infirmerieën of vóórhospitalen in Indië niet noodig acht. Infirmerieën bestaan dan ook in Indië niet. Toch is er één en wel te Soerabaia, wat aan maar weinigen bekend zal zijn, omdat in geen enkel reglement of tarief daarvan melding wordt gemaakt. Die infirmerie is gelegen in het kampement van het 13e Bat. inf. aan het Komedieplein. Aanvankelijk, na de verplaatsing van het hospitaal naar Sim- pang (vroeger in het gebouw waar thans het garnizoenskleeding- magazijn is en de bureelen van de militaire administratie wor den gehouden), kan die infirmerie haar nut gehad hebben, thans echter zijn de omstandigheden van dien aard, dat zij een groote lastpost is geworden, omdat de gewone zieken per brancard^ dos-h-dos of staatsspoor in 't hospitaal kunnen komen en er voor de besmettelijke zieken, sedert ongeveer zes jaar, een wagen „model Kusky" is om hen onmiddellijk naar het hospitaal te vervoeren. Voor de noodige voorspannen (ook 's nachts) is ge contracteerd. Bij die infirmerie zijn ingedeeld één Europeesch hospitaalbedien- de (korporaal) en vier Europeanen of Amboineezen, die daar weinig te doen hebben, want ben ik wel ingelicht, dan wordt er slechts nu en dan iemand met een voetwond verpleegd. Zeker moet echter een van hen den officier van gezondheid belast met den garnizoensdienst vergezellen. Dit personeel behoort tot de for matie van het militair hospitaal. De grootste moeite heeft de administrateur van het hospitaal om in de voeding van dit personeel te voorzien. "Volgens tarief N°. 40 8 moet de voeding voor het hospitaalpersoneel in de

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 247