872 met een ziekenzaal 2e klasseer is een militair meer, doch een ■dwangarbeider minder). Heeft deze infirmerie geen reden van bestaan, dan heffe men haar op. Voor zoover mij bekend, zijn er in de vredesgarnizoe- nen in Indië geen ziekeninrichtingen op zoo korten afstand van elkaar. Dit geval, twee ziekeninrichtingen in één garnizoen, be staat nergens. Te Banjoe Biroe, op 2| paal afstand van het hospitaal te Wil lem I (van waaruit de officier van gezondheid van Haeften zijn artikel schrijft), bestond vroeger een ziekenzaal, doch die is. sedert ongeveer 20 jaar opgeheven. Een ziekenoppasser van het hospitaal te Willem I is nu in subsistentie te Banjoe Biroe, tot hulp van den garnizoensdokter aldaar. Die ziekenoppasser krijgt vivres volgens tarief N°. 15. Aldus zou ook te Soerabaia gehandeld kunnen worden: een ziekenoppasser van het hospitaal aldaar gaat in subsistentie bij een der compagnieën van het garnizoen voor hetzelfde doel. Dit wordt dan ook door mij ter overweging aanbevolen. Met deze zienswijze sta ik niet alleen. Er is een chef van het hospitaal geweest, in welk jaar herinner ik mij niet meer, die het plan had de infirmerie op te doeken; dit plan is echter niet ten uitvoer gebracht. De volgende redenen kunnen voor het opheffen van de infir merie gelden: le, dat het personeel daar aan zichzelf is overgelaten en dus aan toezicht is onttrokken; 2e, omdat het daar zoo goed als zonder toezicht moet zijn, wordt oppassend personeel voor dit baantje gekozen, en dus dat goede personeel aan den verplegingsdienst onttrokken 3e, door gebrek aan bezigheid en de nabijheid van de militaire cantine, loopt dit personeel gevaar te bederven; 4e, en dit is m.i. misschien wel de voornaamste reden, omdat er reeds een hospitaal in het garnizoen is. Het zou dan per jaar de volgende besparing geven: 1". Vermindering van personeel. a. Een Eur. hospitaalbediende, die in den regel verhoogde soldij heeft. Kosten per dag: soldij 0.60, verhoogde soldij 0.12, eerste -uitrusting en vernieuwing van kleeding ongeveerO.il, dus 0.88

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 250