HET SNELVUURRANON VAN 5 c.M. Uit de Revue Militaire Suisse van Mei 1903 blijkt, dat men in Zwitserland na jarenlange beproeving van verschillende stel sels besloten heeft tot de invoering van een snelvuurveldkanon van 7.5 c.M. van de Kruppsche fabriek. De aandacht van de voorstanders van het 5 c.M. kanon Rei- chenau-Ehrhardt wordt in dit verband door mij gevestigd op de volgende mededeeling, voorkomende in het artikel: „Le nouveau materiel de l'artillerie suisse" in genoemd periodiek: „Alvorens een definitieve beslissing te nemen, werden ver gelijkende proeven genomen met een snelvuurkanon van 5 c.M. en een van 7.5 c.M. „Die beproeving heeft plaats gehad van 5 tot 10 Januari 1903 te Steinmaur en te Thoune, volgens een programma, zooveel mogelijk overeenkomstig de voorstellen van de Dusseldorfsche fabriek. „Op 12 vergelijkende vuren is er een in het voordeel van het 5 c.M. kanon uitgevallen; bij 10 vuren kreeg men met het kanon van 7.5 c.M., en in het algemeen met een gering aantal granaat kartetsen, altijd meer treffers per kilogram patroongewicht; bij 9 vuren waren met de granaatkartetsen van 7.5 c.M. meer schijven getroffen. De uitwerking der granaatkartetsen van 7.5 c.M. met schokbuisstelling, verschoten tegen een kanon met groote schilden en een gepantserde caisson, alsook tegen een muur, was grooter. „Bij gelegenheid van deze zeer belangwekkende proeven heeft men opnieuw kunnen vaststellen hoe goed zichtbaar de geheel gepantserde kanonnen zijn op groote afstanden. „Opmerking verdient de dichte, goed waar te nemen rookwolk van de granaten van 5 q.M. De werking van het schietgestel van 5 c.M. met kanonterugloop heeft tot geen enkele op- of aan merking aanleiding gegeven."—

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 254