880 in zooverre een goed bestede assurantiepremie. In de tweede plaats zal het zaak zijn er naar te streven die krachtsontwikkeling van onzen even- tueelen tegenstander ook daarom zoo groot mogelijk te maken, omdat hoe weinig men ook er op zal kunnen vertrouwen, dat wij in een mo gelijken oorlog bondgenooten zullen hebben toch ontegenzeggelijk voor elke mogendheid, die de begeerige hand naar onze koloniën uitstrekt, in den naijver der andere groote mogendheden een groot gevaar schuilt. Iedere mogendheid zal steeds met spanning den politieken horizon blij ven waarnemen en zal trachten voor de verovering onzer koloniën zoo weinig mogelijk krachten ver van huis naar de Indische wateren te zenden. Neemt men nu in aanmerking, dat de groote mogendheden alle groote ja te groote offers brengen aan hunne weerkrachten, om slechts zoo veel mogelijk gelijken tred met elkander te houden, en dat de eene mogendheid gemakkelijker een leger, de andere beter een oorlogsvloot naar het verre Oosten kan zenden, daar gelooven wij, dat het een verstandige politiek van ons is, om onze tegenstanders te dwingen zoowel een leger als een vloot voor de verovering onzer koloniën beschikbaar te stellen. Een leger kan op een transportvloot worden overgebracht, maar geen mogendheid zal het wagen die vloot, zelfs al wordt zij door enkele oorlogs schepen begeleid, naar onze Indische wateren te zenden, indien zij niet tevens een voldoend sterke vloot beschikbaar kan stellen om onze oorlogs schepen op te zoeken en te vernietigen. Daartoe moet zij beschikken over een vloot, die, zoowel wat getalsterkte als weervermogen harer schepen betreft, belangrijk krachtiger is dan de onze, want zij behoort zóó ver van huis alle kwade kansen te ontloopen. Het is om die reden, dat wij een auxilair eskader, in beginsel ongeveer van de sterkte van het tegenwoordige, bepaald dringend noodig vinden. Grootere uitgaven mogen echter als de natie geen belangrijk grooter financieele offers kan brengen niet voor de vloot gedaan worden. Ware het budget voor onze verdediging belangrijk te verhoogen, dan zou dit gedaan moeten worden op de wijze door Boeka aangegeven door aan schaffing van torpedobooten en den bouw van kustversterkingen. Thans ons overzicht van het werkje van Boeka vervolgende, zij in de eerste plaats medegedeeld hoe de schrijver er de aandacht op vestigt, dat het Buitenland in de laatste tijden op allerlei wijzen groote belang stelling in onze koloniën aan den dag legt en op brutale wijze zich door reizen van deskundigen op de hoogte stelt van onze weerbaarheid. Het is inderdaad onbegrijpelijk hoe weinig van Regeeringswege tegen een en ander gedaan wordt, getuige dat ons strafwetboek den spion zelfs niet kan treffen. Zijne hervormingsplannen ontwikkelende, bespreekt schrijver in de eerste plaats hoe z. i. de vloot zou behooren te zijn samengesteld. Hij gaat daarbij uit van de volgende beginselen:

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 258