A. FL T A.. Studie der krijgsgeschiedenis. Dezer dagen trof ons in het Supplément N°. 52 van de „Internationale Revue über die gesamten Armeen und Flotten" een artikel getiteld „Les cartes a consulter pour l'étude de l'histoire militaire", waarvan vooral het slot wel verdient in ruimen kring bekend gemaakt te worden. Het zij ons daarom vergund, dat slot hier over te nemen „Lorsqu on étudie et surtout lorsqu'on écrit l'histoire des campagnes „déjk lointaines, on ne doit pas se borner a consulter les cartes et plans „annexes a des travaux anterieurs, mais qu'il faut encore étudier des car- „tes de l'époque, et, si possible, celles que les commandants des troupes „ont consultées eux mêmes, et, enfin, des cartes modernes qui présen- „tent les garanties d'exactitude. Toutes ces cartes doivent être comparées, „afin qu'on voie le terrain, autant que possible, comme il était a l'époque „des évênements, puis pour comprendre jusqu'a quel point il était possi ble, en ces temps la, de se faire une idee exacte du terrain d'après ce „qu on pouvait en voir soi même, et, enfin, pour expliquer les contradic tions et les invraisemblances apparentes qui peuvent exister dans les „rapports et les relations de ces batailles". Algemeen Nederlandsch Verbond. Groep Nederlandsch-Indië. Prijsvragen. Het Bestuur der Groep Nederlandsch-Indië van het Alge meen Nederlandsch Verbond is tot het inzicht gekomen dat hier te lande behoefte bestaat aan twee soorten van oorspronkelijke, in goed Nederlandsch geschreven kleine verhandelingen, in den trant en van den omvang der kleine volksgeschriften", uitgegeven door de Maatschappij Tot Nut van't Algemeen in Nederland, (1) doch, daar de verhandelingen voor Indische lezers bestemd zouden zijn, met meer eenvoudige en aanschouwelijke wijze van voorstelling, de novellenvorm niet uitgesloten. Genoemd Bestuur meent dat het op zijn weg ligt, te trachten eeniger- mate in die behoefte te voorzien en wenscht daartoe,het schrijven van werkjes als de bedoelde aan te moedigen door het uitloven van prijzen. (1) Deze „volksgeschriften" zijn in Nederland verkrijgbaar voor 5 cent het stuk (uit gever S. L. van Looy te Amsterdam) en in Indië zijn exemplaren er van te vinden in de boekerjjen der openbare lagere scholen en in de meeste volksleesbibliotheken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 268