648 Onder weg kwamen nog eenige verkenners mededeelen, dat Broadwood dien avond van Ladybrand Thabanchu had bereikt en later, dat de generaal nog in den nacht naar Sannaspost marcheerde. Verder lezen weZoo stil als mogelijk rukte ik op en te Koorn- spruit gekomen, verborg ik mijn manschappen in de spruit, rechts en links van de drift van den grooten weg, die naar Bloemfon- tein leidde. Toen 't lichter werd, zagen wij de groote macht van Broad wood dicht bij Sannaspost staan, omtrent 3000 pas van ons; en met slechts mijn handvol van 350 man had ik en niet de gene raals met de 1150, ten O. van de Modderrivier, met de grootste macht te doen. Ik besloot vast te staan tegenover de groote overmacht en ge lukkig waren mijn posities mij zeer tot voordeel. De ligging van Koornspruit was zóó, dat ik mijn manschappen met hun paarden goed verbergen kon. Ik gaf bevel, dat, indien onze af- deeling ten O. van Modderrivier met vuren begon, niemand zich vertoonen zou en dat er geen schot gelost zou worden, totdat ik order daartoe gaf. Wij moesten, zoo beval ik, de troepen laten komen en hen zonder te schieten liandmppen. Broadwood's kamp stond op het punt van te vertrekken. Daar begonnen onze kanonnen te vuren. 't Gevolg was een verwarde vlucht. De wagens kwamen niet de een achter den ander, maar de heele boel, door elkaar, over den bult naar ons toe; eenige karren kwamen snel vooruit. Toen de eerste van deze in de spruit kwam, deed ik er twee van mijn adjudanten op stijgen en gaf hun order naar een na bijgelegen huis te rijden, waarschuwende, dat men geschoten zou worden, indien eenig teeken uit de karren aan den vijand gege ven werd. Zóó, zonder oponthoud, ging het met de karren, dat geen sus- picie bij de Engelschen verwekt werd. Zij kwamen in een wan ordelijke vlucht op de drift af. De eerste soldaat, gevolgd door een groot aantal anderen, even als hij van schrik bevangen, bereikte juist den stroom, toen wij riepen: „Hands up". Dadelijk hieven allen de handen in de lucht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 26