903 Hoofdcolonne1 peloton 4e comp. 9e Batgenietroepen, artil lerie, 3e en 2e comp 9e Bat., trein. Achterhoede: le comp. 9e Bat. Hoewel zulks niet in de bevelen was opgenomen, lag het toch in de bedoeling van den militairen commandant van Atjeh en Onderhoorigheden om den tijdelijken post Toengkoeb mede te ■ontruimenDaarbij kon de omstandigheid, dat de in de XXVI Moekims rondzwervende moslemin zich tegen onze troepen bij Tjot Rang en Kroeng Gloempang zouden vereenigen, zeer te stade komen. De bevolking der XIII moekims Toengkoeb toch was nog niet tot openlijk verzet overgegaan en de inlichtingen, die de waar nemend controleur Neelmeijer gekregen had, wezen er niet op, dat van die zijde eenige tegenstand zou worden ondervonden. Te 9 uur v.m. marcheerde onder commando van den len lui tenant M. Neelmeijer een detachement af, sterk: 2 officieren en 60 bajonetten, getrokken uit de bezettingen van Koeta Pohama, Pakan Kroeng Tjoet en Lam Joeng. Te Boekit Kprang was een detachement van 4 officieren en 130 bajonetten onder den len lui tenant K. A. Vosmaer samengetrokken, om zoo noodig het de tachement Neelmeijer te steunen. Zonder eenigen tegenstand echter bereikte dit Toengkoeb; munitie, vivres, kazerneering enz. werden opgeladen, de post zelf aan Toekoe Nja Banta, Sagihoofd der XXVI Moekims, over gegeven en te 11 uur v.m. keerde het detachement, de bezet ting en het transport naar Boekit Karang terug, dat weer zon der stoornis bereikt werd. Alle detachementen konden te 12f uur n.m. naar hunne garnizoenen terugkeeren. De Noordercolonne was van Tjot Paklat naar Lam Gloem pang gemarcheerd, waar voorloopig de le comp. den N. rand dier kampong en de 2e comp. den N. en W. rand van Tjap Tanah bezette. De 3e en 4e comp waren in Na Hatan achter gebleven. Toen de colonnecommandant te half acht bij deze compag nie aankwam, ontving hij het bericht van den bevelhebber, dat 3 compagnieën van het 6e Bat. met eene sectie artillerie te 6^ uur v.m. van Tjot Iri naar Tjot Rang waren gemarcheerd en het de bedoeling was eerst Tjot Rang vrij te maken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 281