906 De commandant der middencolonne deed nu de 2 andere com pagnieën van het 3e Bat. en de marechaussee onder bevel van den commandant van het 3e Bat., den majoor Steinmetz, oprukken naar Melajoe, met last dat punt te bezetten en de Zuidercolonne in het vrijmaken van den weg naar Kroeng Gloempang te steu nen. Na nog, echter zonder succes, uitgezien te hebben of er wellicht in het terrein eene stelling te vinden was, die toe liet beteren steun te verleenen aan de N. colonne bij het vrij maken van den weg naar Tjot Rang, gaf de overste van Heutsz te 8 uur 40' v.m. aan den algemeenen bevelhebber kennis van het door zijne colonne verrichte, tevens meldende, dat het bedekte terrein alle uitzicht, èn naar de tegen Tjot Rang optredende troepen èn naar de zijde van kampoeng Melajoe, belette. Toen eenige oogenblikken later de chef van den staf, de lui tenant kolonel van Vliet, verscheen, nam deze den toestand op en deed een peloton in Boeng Mangen plaatsen, om daar mede te werken tot verzekering van een veiligen terugtocht van Tjot Rang. Te 10 uur 50' v.m. werd de volgende last van den algemeenen bevelhebber ontvangen: „Doe eene sectie artillerie zoo spoedig „mogelijk stelling nemen in hoog terrein kampong zonder naam, „juist W. van Tjot Rang, om aftocht re dekken, steun dringend „noodig". Met het oog op het zeer moeilijke terrein voor de artillerie: dicht begroeide kampongs, smalle voetpaden en daarbij drassige sawah's, achtte de overste van Heutsz de uitvoering van die opdracht te gevaarlijk en besloot daarom met de geheele nog in Lam Baid voorhanden macht daaraan te voldoen. Aan den be velhebber werd hiervan kennis gegeven, evenals aan den majoor Steinmetz in Melajoe. Door Tjot Merani en verder door bedekt terrein recht N. van die kampong, werd nu zeer langzaam voortgerukt. Van de artil lerie werd groote krachtsinspanning geëischt, vooral op de sawah ten N. van Merani. In bovengenoemd bedekt terrein aangekomen, zag de commandant der middencolonne Tjot Rang in vlammen opgaan en hoorde hij aan de salvo's onzer troepen, dat deze in W. richting teruggingen. Alvorens verder na te gaan hoe de opheffing van dien post

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 284