907 in haar werk gegaan was, zullen we in het kort aangeven wat door de Zuidercolonne was verricht. Te 4J uur v.m. waren uit Siroen twee kanonnen van 7 c.M. A. Yeld, met eene dekking van 20 bajonetten, in batterij gebracht aan de W. zijde van de Kroeëng Lingkar en wel bij de brug in den weg naar Gani. De opstelling dezer vuurmonden had ten doel de Kroeëng Lingkar in Z. O. richting in het verlengde te nemen en zoodoende het heen en weer trekken van vijandelijke benden van den eenen oever naar den anderen te belemmeren. Zij onderhielden den geheelen dag, soms met vrij groote tusschen- poozen, het vuur. De brug was afgebroken en kon met de door de colonne medegevoerde materialen niet worden hersteld, zoodat de niet meer dan een halve meter diepe rivier doorwaad moest worden. Te half zes was de voorhoede der Z. colonne met den staf op den rechteroever. De vijand loste alleen op grooten afstand een paar schoten. Daar de sawah's zeer drassig waren en de colonnecommandant vreesde, zoodra het goed licht werd, zoowel van den linkeroever der Kroeëng Lingkar als uit de kampongs beschoten te zullen worden, besloot hij van de bevolen marschrichting af te wijken en gaf te 5 uur 45' v.m. aan de beide reeds op den rechter oever zijnde compagnieën last zich van Gani meester te maken. Tien minuten later was die kampong bezet, zonder verliezen onzerzijds. 6 uur 15' v.m. kon met de geheele colonne langs den weg worden doorgemarcheerd, 6 uur 25' was de Oostrand van Gani bereikt en kwam daar de artillerie in stelling om het vijandelijk vuur in Adje tot zwijgen te brengen. Dit gelukte, de batterij staakte daarop haar vuur en de le comp. bezette Adje en een heuveltje aan den Zuid westpunt van Tjot Soeroei. Steeds langs den weg doormarcheerend, bezette de 2e comp. 7 uur 50' v.m., op last van den colonnecommandant, eene stel ling, N. waarts van Boeneleh, aan dien weg. Met de beide overige compagnieën en de artillerie werd nu opgerukt naar Boeneleh, dat niet bezet bleek. De batterij kwam in den Oostrand dezer kampong in stelling en bleef hier achter met eene compagnie infanterie. De voor hoede en de 4e comp. marcheerden langs den weg dóór en rukten

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 285