911 van Boeng Mangen sloot zich het daar opgestelde peloton weer bij zijne compagnie aan. Te 1 uur 15' n.m. werd de kampong Baba Djoeroeng, aan den O. rand van de 1000 M. vrije strook, bereikt. Het 3e Bat. had toen nog slechts twee licht gewonden bekomen. De commandant der Noordercolonne was, na het stellingne- men der 3e comp. in Lam Hasan, naar de reserve teruggegaan, onder dekking der twee brigades marechaussée, en had van daar de munitie der 3e comp. doen aanvullen en den kapitein Steup tevens den last doen toekomen zijne stelling niet dan op bevel van den colonnecommandant te verlaten. Mocht die kapitein van den algemeenen bevelhebber bevel krijgen om terug te gaan, dan moest hij daarvan kennis geven. Bij het teruggaan moest dit door alle compagnieën aanvankelijk in Z. richting geschieden, elkaar daarbij steunend. De brigades marechaussée werden te 11 uur ontboden, om het transport naar Tjot Iri te begeleiden. Te 12 uur 30' bracht eene cavaleriepatrouille onder den luite nant van Haaff aan den majoor Soeters, die zich op dat oogenblik bij de reserve in Na Hatan bevond, het bericht, dat de verbinding met den grooten weg verbroken was. Yan Haaff had de order tot teruggaan aan die Noordercolonne gebracht en was reeds weer op den terugweg. Hij stuitte daarbij op eene vijandelijke bende, sterk 50 man, allen met geweren bewapend en uniform gekleed (roode fez en zwarte badjoes); de geringe sterkte der patrouille liet niet toe te chargeeren; zonder opgemerkt te zijn, reed hij daarom naar Na Hatan terug. Zoo spoedig mogelijk deed majoor Soeters opbreken om dien vijand in den rug te doen aangrijpen. De ordonnansen, die naar de 3e comp. waren gezonden, hadden haar niet meer in Lam Hasan aangetroffen en daar Atjehers gezien. Wat was daar voorgevallen? Toen het 6e Bat. zijne stelling in Lam Tjeu verliet, kwamen de Atjehers onmiddellijk opzetten. De compagnie Steup kreeg het nu wel wat warm, zoodat de commandant toen ook het vuur onzer eigen troepen, die waarschijnlijk het voorterrein ver laten waanden, de ingenomen stelling bedreigde besloot eige ner initiatief in Z. richting op den weg terug te trekken. Dit

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 289