650 Dit gaf Broad wood goed drie uur tijds ons van de stationsge bouwen te bevechten. En wij waren geweldig bestookt geweest; maar gelukkig hadden wij in den wal der spruit positie genomen,, vanwaar wij met een even geweldig vuur antwoorden konden. Onze stellingen waren bijzonder veilig en wij verloren daar niet meer dan twee man, die ongelukkig dood geschoten werden. Zoo dra onze versterking door Modderrivier gekomen was, was er voor Broadwood geen kans langer uit te houden. Hij gaf de positie op en zijn troepen joegen, zoowel rechts als links van mij, door de Koornspruit voorbij. Wij schoten hen en namen weer verscheidenen gevangen. Had ik meer manschappen bij mij gehad, dan kon ik de geheele voorbijvluchtende macht ge vangen genomen hebben; maar met 350 man was het onmogelijk 2000 te stuiten. Onze burgers aan de Modderrivier vielen nu den vijand met alle macht aan, zetten hun volkomen op de vlucht en voltooiden den slag. Prachtig hadden mijn manschappen zich gedragen. Meer on verschrokken had ik burgers nooit gezien, dan toen zij de troepen op hen zagen afstroomen gelijk een machtige rivier. Kalm, vast beraden lieten zij de soldaten komen en ontwapenden ze. Ons verlies was Comdnt. Gert van der Merve, zwaar gewond hij herstelde gelukkig). Verder waren er drie dood en vier ge kwetst. Het verlies van de Engelschen had ik geen tijd op te- nemen, doch volgens hun eigen bericht was het 350 dood en gewond. Wij hadden 480 krijgsgevangenen genomen (de kleur lingen uitgesloten). Zeven kanonnen en 117 wagens vielen in onze handen. Ik denk, dat het geenszins van onpas is, hier aan te merken,, dat het mij en een ieder, die er over sprak, bevreemdde, dat er van Bloemfontein, waar een veldmaarschalk 60000 man troepen onder zich had, geen versterking opdaagde. De slag vond plaats niet verder dan 17 mijlen van de hoofdstad. Het gevecht duurde vier uur lang en in dien tijd kon er toch hulp gekomen zijn. De Engelschen kunnen tot verschooning niet inbrengen, dat Lord Roberts niet kon weten, dat Broadwood aangevallen werd, om dat de draad van de veldtelegrafie dicht bij de drift door ons

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 28