912 terugtrekken zou sectiesgewijze plaats hebben; toen de vijand echter gillend en schreeuwend opdrong, had men moeite de in- landsche fuseliers bedaard stelling te doen nemen en eenigszins gerichte salvo's te doen afgeven, vooral toen de eenig overge bleven Europeesche sergeant (de andere der compagnie had reeds in Lam Hasan een schot gekregen) gewond werd. Aan het flink en bedaard optreden van den kapitein Steup, den len luitenant Brouwers en den adjudant-onderofficier Scheepens No. 41893 was het te danken, dat de troep bij elkaar bleef en de terug tocht naar behooren uitgevoerd werd. Eenmaal op den grooten weg gekomen, kon de compagnie doormarcheeren en bereikte even na 1 uur n.m. Tjot Iri. Doordien het bevel tot inrukken den commandant van het 12e Bat. te laat bereikte, was de kapitein Steup dus gedwongen geworden zijne stellingen te verlaten, zonder zijnen chef daar- van kennis te geven en werden diens overige troepen daardoor m den rug bedreigd door benden, die tusschen de kampongs am Gloempang en Tjap Tanah op den weg waren doorgedrongen. Met de le en 4e comp. marcheerde majoor Soeters in de richting van den grooten weg, doch, aan den Zuidrand van Lam Gloem pang gekomen, kregen deze colonnes plotseling een hevig vuur van eene m het Zuidwaarts gelegen terrein tusschen het struik gewas verborgen bende, dat door salvo's beantwoord werd. Op de sawah tusschen Lam Gloempang en Tjap Tanah komend, werd dit vuur zoo hevig, dat het niet meer voldoende was het met een paar salvo's te beantwoorden, maar moesten de beide com pagnieën m haar geheel in stelling komen. Sectiesgewijze werd nu op Tjap Tanah teruggetrokken; de vijand opende zijn vuur intusschen ook uit de Noordelijk gelegen sawahranden. Op het open terrein komend, werden bij de bocht in den weg ten N. van Baba Djoeroeng troepen van het 3e Bataljon waar genomen, die denzelfden vijand onder vuur hielden en daardoor den terugtocht van het 12e Bataljon krachtig steunden. In Tjap Tanah aankomende werd de daar in stelling liggende 2e com pagnie 12e Bataljon bij de overige compagnieën van het korps aangetrokken. De overste van Heutsz zond te 1 uur 15' v.m. bericht van de opstelling der troepen, waarop een kwartier later antwoord

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 290