916 van 4 paarden naar buiten gebracht, zoo spoedig mogelijk door het 2e met 6 paarden gevolgd. Tot het laatste toe was de vijand met dezen vuurmond onder vuur genomen. Eenmaal in den hollen weg bij het hooge terrein gekomen, waren die stukken in veiligheid. De beide compagnieën van het 3e Bataljon, die aan de ontruiming van Tjot Rang hadden medegeholpen, waren's middags half vier met den luit. kolonel van Heutsz van Lam Permai afgemarcheerd en kregen ter hoogte van Gendroet verbinding met de andere compagnieën van.dat korps onder majoor Steinmetz, aan wien de overste nu het bevel overdroeg. Het 12e Bataljon, dat te 4 uur in Lam Permai verzameld was (met uitzondering van de 5e compagnie), bleef daar op last van overste van Heutsz voorloopig wachten, om later zoo noodig eene opnamestelling in te nemen. Nadat de post Kroeng Gloempang geheel was ontruimd en aan het transport een flinken voorsprong was gegeven, werden te 6£ uur n.m. de gebouwen in brand gestoken en trok de bezetting met de genietroepen en de marechaussee der Z. colonne, door de in stelling liggende troepen heen, terug en marcheerde naar Lam Permai. Achtereenvolgens verlieten nu de verschillende afdeelingen hare stellingen, te beginnen aan de Oostzijde, eerst de 5e com pagnie v/h. 12e Bataljon, daarna het detachement Lam Baroe met het 6e Bataljon. De vijand drong hevig vurende op. Daar het reeds donker begon te worden en dus marcheeren door het terrein zeer veel moeite zou kosten, trokken allen op den weg terug en marcheerden op hun beurt door de in stelling liggende compagnieën van het Be Bataljon heen naar Lam Permai. De Zuidercolonne (het 9e Bataljon) had te 6 uur n.m. hare artillerie reeds derwaarts gezonden, wijl van dit wapen in de duis ternis vermoedelijk meer last dan nut zou worden ondervonden. Zelf nam die colonne te 6 uur 40' n.m. den terugmarsch aan met drie compagnieën langs den grooten weg. De le com pagnie, die in den Oostrand van Adje had gelegen, trok langs de Zuidelijke randen der kampongs en door sawahs ten Z. W. van dien weg naar Gani; zij was omstreeks 8 uur n.m. te Lam Permai. Slechts nu en dan werd op grooten afstand uit de

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 294