927 wichtigen stap te doen, als de ombewapening der bereden artil lerie is, zonder eerst de noodige proeven tot kennismaking met de nieuwe systemen genomen te hebben. Of ieder onzer die proeven op dezelfde wijze ondernomen en doorgevoerd zou hebben, meen ik te mogen betwijfelen. Het denkbeeld, om ter beproeving aanvankelijk éen soort geschut in plaats van alle of althans de voornaamste door de industrie ge boden soorten te kiezen en daarvan een 6 tal, waar een twee tal ruim voldoende ware geweest, aan te schaffen, verdient geen toejuiching. Voeren we ter verontschuldiging aan, dat, toen in Holland het denkbeeld rees dat ook de Indische artillerie met snelvuurgeschut diende bewapend te worden, onze reeds zoolang betrouwbaar gebleken leverancier Krupp openlijk erkende nog geen krieqsfahigkanonterugloopstuk te kunnen leveren en het dus zeer waarschijnlijk was, dat de ter beproeving gekozen soort ook het toekomstige kanon zou zijn. Nauw was dan ook een, volgens Krupp aan te bevelen, kanon- terugloopsysteem samengesteld, of een tweetal exemplaren ervan werd besteld. Om ook nu nog, nu men allerwege verzoend raakt met het ingewikkelde kanonterugloopsysteem hetgeen in niet geringe mate te danken is aan de vele verbeteringen, die men het, sedert Frankrijk het invoerde in 1897, heeft doen ondergaan toch het affuitterugloopsysteem er tegen te beproeven, is zeer juist. Zegt toch niet juist de door den heer M. zoo menigmaal aangehaalde schrijver Rouquerol „II ne faut d'ailleurs pas s'exagérer 1'importance des vitesses „maxima de tir, lorsqu' elles atteignent de pareilles limites" (hier wordt bedoeld 8 a 15 schoten per minuut en per stuk). „Si le tir „est réglé et efficace il desorganisera immédiatement l'ennemi que „sa vitesse soit 8,10 ou 12 coups a la minuteS'il n'est pas réglé „ou s'il n'est pas efficace pour une cause quelconque peu importe „sa vitesseau contraire le feu le plus rapide sera le plus désavan- „tageux au point de vue de la consommation des munitions". Zoo men dus eens besloot geen schilden in te voeren, dan zou het niet onmogelijk zijn, dat het minder ingewikkelde systeem met veerende schop, ondanks kleinere vuursnelheid, het nog won van het meer samengestelde kanonterugloopstelsel. Terecht brengt schrijver de onbetrouwbaarheid der verschil-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 305