928 lende tijdschriften onder de aandacht en doet hij uitkomen, dat het niet mogelijk is uit de opgeschroefde reclameartikelen te besluiten tot de keuze van een bepaalden vuurmond. Hoe hij dan aan het begin van zijn artikel zijn ontevredenheid kan be tuigen over het feit, dat de commissie in Indië, belast met de leiding der proeven, niets te zeggen heeft gehad over het grond denkbeeld, is mij niet duidelijk. Waarop kon die commissie haar eischen gronden Toch enkel en alleen op die veroordeelde tijd schriftartikelen. Bovendien, welke nieuwe gronddenkbeelden wa ren er te ontwikkelen voor zooverre den vuurmond betreft? Waar we geheel aan den leiband der geschutconstructeurs loo- pen, kunnen we alleen zeggen en daarvoor was geen afzon derlijke commissie noodig: Overwegende, dat de beweegbaarheid, spoorbreedte, stabiliteit van het in gebruik zijnde veldgeschut goed zijn; dat het gewicht met het oog op het paardenmateriaal een max imum is; en dat de vuursnelheid ten gevolge van den voortgang der tech niek onvoldoende is geworden, wenschen we nieuw geschut, dat bij hetzelfde gewichten gelijke beweegbaarheid, stabiliteit, enz. een grootere vuursnelheid heeft. Hoe minder eischen verder gesteld worden, hoe beter. Hoe :zou men dit trouwens ook kunnen, waar men in het geheel geen ervaring van dergelijk sneller vurend geschut heeft, en ware dit nochtans gebeurd, dan had men groot gevaar geloopen op onverstandige wijze den constructeur de handen te binden, waar van een minderwaardig voortbrengsel noodwendig het gevolg zou geweest zijn. Wat nu het geopperde denkbeeld betreft, één artillerist bij de Holiandsche beproevingen te detacheeren en dien éénen artillerist te laten beslissen, ik geloof, dat we ons gelukkig mogen achten en ook die eene artillerist blij zal zijn, dat dit lot ons en hem niet beschoren is. Afgescheiden van het feit, dat de toestanden bij ons leger aanmerkelijk kunnen verschillen van die bij het Holiandsche en het dus zeer goed mogelijk kan zijn, dat wij tot geheel andere besluiten komen, zouden op deze wijze als ee- nigst gevolg onze beproevingstijdperken zeer waarschijnlijk met één vermeerderd geworden zijn, want na beëindiging der

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 306