929 proeven in Holland zou het eenige besluit van dien artillerist kunnen zijn: beproeving van beide systemen in Indië. En wie nu de langzaamheid, waarmee die Hollandsche proe ven verloopen, aanschouwt, zal het toejuichen dat we onzen eigen weg gegaan zijn Ook lijkt me dit voorstel van den heei M?, die het Hollandsche leger verwijt dat het made in Germany is, daarom niet consequent, omdat wij op die wijze indiiect weer meer Duitsche denkbeelden zouden opdoen dan schrijver zou kunnen goedkeuren. Ook daar waar de heer M. der artillerie maant te erkennen, dat de twee tonnen gouds aan het proefgeschut besteed groo- tendeels nutteloos weggeworpen geld is, kan ik niet met schrij ver mede gaan en acht ik het van belang tegen zijne meening op te komen. In de eerste plaats werden geen 2 ton aan het affuitterugloopsysteem der veldartillerie besteed; ten tweede, vol doet dit systeem niet bij de bereden artillerie, dan kunnen de aangeschafte kanonnen altijd bij de niet bereden aitillerie benut worden. Echter geef ik gaarne toe, dat men zuiniger had kun nen zijn en niet 2x6, doch 2x2 vuurmonden voor de veld en de bergartillerie had kunnen bestellen. Vervolgens zegt de schrijver: „wordt het materieel ingevoerd zooals het beproefd wordt...." Maar er zijn twee soorten in beproeving en een beproeving dient juist om na te gaan wat er niet deugt; die kans is dus zeer gering. Uit hetgeen nu geschied is, is echter wel een opmerking te trekken, zij het dan ook geen bemoedigende. De stand der techniek is thans van dien aard, dat men zou kunnen zeggen iederen dag ons iets nieuws aangeboden wordt. Dit maakt het bepioeven niet ge maklijker; men aarzelt een besluit te nemen, omdat het bijna zeker is, dat, een oogenblik nadat men de beslissende keuze gedaan heeft, een der geschutfabrieken weer een verbeterd systeem in den handel zal brengen. Op die wijze is het einde niet te voorzien. Welk ook het kanon moge zijn, dat de eerstvolgende jaren dooi de veldartil lerie bediend zal worden, zeker kunnen we zijn, dat het reeds na een luttel aantal jaren als „niet meer op de hoogte van zijn tijd" te beschouwen zal zijn. Of het daarom niet beter zou zijn, dat we eerst nog eens afwachtten tot in Europa de artilleiie-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 307