930 quaestie een weinig helderder geworden is, en men de vraagstuk ken betreffende vereischte vuursnelheid, schilden en kaliber (7.5 of 5 c.M geheel opgelost heeft, is een vraag die alleen het leger bestuur vermag op te lossen, dat de verantwoordelijkheid draagt, wanneer een plotselinge oorlog ons niet behoorlijk uitgerust vindt om den tegenstander te keeren. Waar er van dwalen geen sprake geweest is, is het derhalve van den Heer M. onbillijk te vergen, dat de artillerie erkent eene vergissing gemaakt te hebben. Er is geen vergissing gemaakt, of moet men het als zoodanig betitelen, dat de Regeering eene voortvarendheid aan den dag legde, die oorzaak was, dat de proeven een aanvang namen een jaar voordat Krupp en anderen een kanonterugloopaffuit aanboden, waarvoor zij konden instaan. Ik laat hiei het Fransche systeem buiten beschouwing, omdat het mij buiten kijf lijkt, dat men een snelvuurkanon met hy- dropneumatische remming plus remschoenen een te ingewikkeld mechanisme beschouwde, te meer, daar een eenvoudiger oplos sing slechts een quaestie van tijd was. Na het hoofdstuk over buiteniandsche autoriteiten de daarin voorkomende m.b.i. minder juiste beschouwingen laten we als te weinig ter zake doende onbesproken - komt de heer M. op het meer belangrijke, nl. den opbouw van het veldstuk zooals schrij ver zich dit wenscht, nl. een Europeesch afgelegd stuk met schilden, en de rest van de beschikbare 1167 E.G. totaalgewicht voor den voorwagen, waarvoor volgens schrijver dan 200 KG. overblijft. Edoch, indien het gewicht van het Eur. kanonterug- loopstuk 950 KG. bedraagt, stijgt dit tot ruim 1000 E.G. door de toevoeging van schilden van slechts 3 m.M. (Erupp C. 1901) en blijft voor den voorwagen dus niet meer dan 167 E.G. over. 1) Of men hiervoor een bruikbaren voorwagen kan vervaardigen De leege Eruppsche heeft reeds een gewicht van 400 E.G.; hoe men hierop zelfs indien er geen munitie in verpakt behoeft te worden, 230E.G. zegge 57 °/0, af moet halen en nog iets bruikbaars overhouden zal voor een ieder een raadsel zijn. Het is volkomen juist, dat zoo de voorwagen geen munitie draagt, het geheel lichter samen gesteld zou kunnen worden, maar juist de raden, die gebezigd 1) Indien von Reichenau gelijk heeft, en men schilden van 6 m.M. of geen schilden nemen moet, blijft voor den voorwagen ternauwernood 100 K.G. over.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 308