- 652 Verkenners, naar het Z. O. uitgezonden, moesten alle bewegingen van den vijand op den Wepener-Ladybrandweg melden. Pilcher bereikte de molens in den namiddag en meldde, dat de hoofdmacht van de Boeren (Grobelaar) beveiligd werd door eene flankdekking te Modderpoort (8 mijl ten N. van Ladybrand). Verdere berichten omtrent den vijand deden Pilcher vermoeden, dat deze een aan val op het detachement beoogde, waarom hij om versterkingen vroeg. Door heliographische seinen van af de heuvels in Basu- toland vernam hij echter, dat er daarvoor geen gevaar bestond, daar Grobelaar met 8000 Boeren, 18 vuurmonden en 600 karren N. waarts trok. Kolonel Alderson ter versterking van Pilcher uitgezonden, werd op den Thabanchunek middels heliographische seinen met dit bericht in kennis gesteld, en trok na eenige uren afwachtens naar het kamp terug, een post op den Nek achterlatend. Den 250n verliet gen. French Thabanchu en droeg aan Broad wood het commando op. Den 28en gaf Broadwood aan Pilcher bevel om op Thabanchu terug te trekken, daar de Boeren zich in de nabijheid van Lady- brand vertoonden. Dienzelfden morgen om 11 uur v. m. werd hem gemeld, dat de Boeren in groot aantal naar Thabanchu op rukten langs den weg, door Pilcher gevolgd, waarop hij zijn voorposten versterkte. Terzelfdertijd werd een Boerenafdeeling waargenomen in het Noorden, waarop drie eskadrons in die richting gezonden wer den met opdracht een gunstige stelling in te nemen. Broadwoods toestand werd hachelijk, daar hij slechts over een kleine macht beschikte en op geen ondersteuning rekenen kon. Aan het hoofdkwartier werd hiervan kennis gegeven en de mo gelijkheid van een terugtrekken op Sannaspost in het uitzicht gesteld. Om 3 uur n. m. vielen de Boeren een kopje aan, 6 mijl van Thabanchu, en kwam Broadwood tot de overtuiging, dat geen tijd te verliezen was om zijn trein in veiligheid te brengen en met zijn macht terug te trekken. Onder leiding van Pilcher stelde de trein met een escorte be reden infanterie zich in beweging naar Israëlspoort met bevel daar het bivouak op te slaan, doch dit bevel werd later ingetrok-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 30