933 ■dekte stellingnemen zóó regel zal worden, dat verplaatsingen ■met de handen grootendeels uitgesloten zullen zijn, meen ik te mogen betwijfelen. Door de meerdere toepassing van de indirecte richtmethoden kan men in de toekomst de taak der bediening waarschijnlijk iets verlichten, deze verlichting zal het echter niet verantwoord doen zijn het afgelegde stuk 400 K.G. (zegge 61 zwaarder te maken dan nu het geval is. Vermoedelijk zouden we dan zeer bedrogen uitkomen. In de „tactische en technische nouveautés" vinden we de op merking, dat aan een luchtrem bij het kanonterugloopsysteem de voorkeur gegeven wordt boven een met veeren. Om den vuurmond in batterij te brengen bezigt Ehrhardt wel drie, Krupp echter slechts één enkele veer en daarom schijnt men thans alge meen den veerenden voorbrenger te verkiezen boven dien, die door luchtdruk werkt. Het doet me genoegen, dat ik met schrijver mede kan gaan wat betreft zijne beschouwingen over de automatische tempeer- sleutels, want om anders een vuursnelheid van 15 a 20 schoten te kunnen ontwikkelen, zou men uit de hand tempeerende hier toe zeker een viertal manschappen (buitengewone oefening daar gelaten) aan het werk moeten zetten. Beter had schrijver ge daan in zijn betoog hierbij het Kruppsche Schieszbericht No. 89 niet aan te halen, want hieruit blijkt juist, dat de L S50 bij het gebruik dier sleutels toe- en niet afnam. Daar de uitgezonden proefkanonnen verder van het nieuwste op het gebied der techniek voorzien zijn niet alleen voor zoo verre het vuurmond en affuit betreft, doch ook waar het de munitie en de richtmiddelen geldt kunnen we zonder verdere bespreking het rapport der commissie dienaangaande afwachten. Alleen over de richtmiddelen zouden we gaarne nog iets in 't midden brengen. Ten einde voor de meest voorkomende gevallen uitgerust te zijn dient men over: ci. opzet en vizierkorrel, quadrant en richtvlak of b. libelopzet en richtvlak of c. libelopzet, die tevens het richtvlak draagt, te kunnen be schikken. Of hierbij zal gebruik gemaakt worden van oogdop

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 311