934 (c. q. vizierkeep) en vizierkorrel, dan wel van een kijker met kruisdraden, is iets wat niet zonder proefneming uit te maken is. A priori kan men zeggen, dat een ontwikkeld en geoefend mensch door een kijker kan kijken en er dan ook veel zuiverder mee zal leeren richten, maar of een eenvoudig kanonnier of korporaal zelfs zoover te brengen is, dat hij onder alle omstan digheden eerst kalm zijn kruisdraden zoekt en daarna instelt op het richtpunt; of het een instrument is, waarmee men rivieren kan doortrekken en dat men door de ruwe handen van een stukkeknecht kan laten schoonmaken, zijn eenige van vele te stellen vragen. En voorts, de G. Khet projectiel der veldartillerie, behoeft geen richting tot in d.M. nauwkeurig, en het vuur der veldartillerie is een vuur, dat niet tegen punten maar tegen terreinstrookm afgegeven wordt. Waarom dan die, toch in ieder geval eenigszins tijdroovende, nauwkeurigheid Het lijkt mij niet met elkaar in overeenstemming, dat men zich van kijkeropzetten, gevoelige, fijne instrumenten, gaat bedienen om nauwkeuriger te richten, juist nu het vuur de nauwkeurigheid overboord werpt en men kunstmatig de onveilige terreinstrooken gaat vergrooten (bv. het Fransche tir progressif avec fauchage neemt een terrein, dat per stuk 50 M. breed en" 400 M. diep is, onder vuur). Ofhierduseen kijkeropzet noodzakelijk den opzet moet verdringen is m.i. eene bij lange nog niet uitgemaakte zaak, voor zooverre het de lange veld- en de bergkanonnen geldt. Wel eigenaardig is het, dat, waar vroeger de oogdop vrij algemeen was, Frankrijk thans een kijkeropzet bezigt en wij bij ons proefgeschut een vizierkeep aan treffen, dit laatste met het doel om bij snelvuur ook snel te richten. Nu zal men bij indirect richten in vele gevallen een richtvlak behoeven (d. i. een instrument tot het meten van hoeken in een horizontaal vlak en waarvan de stand, ten opzichte van het verticale vlak door de zielas, bekend is), omdat op eenigszins zijwaarts gelegen punten niet met oogdop (keep) en korrel te richten is. Bij stijve affuiten ligt dit richtvlak op den vuurmond (kulas of monding), hetgeen bij het vuurmondterugloopsysteem niet uitvoerbaar is zonder het vuur te vertragen. Dus ligt het voor de hand bij dergelijke kanonnen het richtvlak aan de wieg te bevestigen en kan het gemaklijk met den opzet vereenigd worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 312