653 ■ken, daar men omtrent de beweging der Boeren in het N. meer dere zekerheid verkregen had, en den trein opgedragen naar de waterwerken terug te trekken, die 's nachts bereikt werden, zon der dat er iets van den vijand viel waar te nemen. Voorzorgsmaatregelen tegen verrassing werden getroffen, en te middernacht betrok Pilcher een bivouak ten Z. van den weg, op den linkeroever der Modderrivier. De vijand hield Broadwood den geheelen dag op Thabanchu- nek vast, doch trok tegen den avond af, zoo dat ook Broadwood kon terugtrekken. Vermoeid als zij waren, daar zij na een ge- forceerden marsch den geheelen dag den Boeren weerstand had den geboden, begaven de troepen Q en U batterij, Household cavie. 160 man, 160 .man van het 10e regiment huzaren, 800 man Aldersons bereden infie. zich om 9 uur 's avonds op marsch in de richting van Bloemfonteinde bereden infanterie vormde de achterhoede. Geen enkele aanwijzing deed vermoeden, dat de co lonne door den vijand gevolgd werd, zooals later bleek, dat het geval was geweest. Zonder stoornis werd de Modderrivier bereikt en de drift bij de waterwerken om 4 uur v.m. overgetrokken. Ongeveer 600 meter van de rivier, rechts van den trein, betrok de colonne een bivouak. Uitgeput als de troep was, heerschte er weldra diepe rust, die echter slechts van korten duur was, want nauwlijks brak de dag aan, of een aantal G. viel in het bivouak van de .heuvels een 5 a 7000 meter O. waarts. Broadwoord trachtte onmiddellijk op de hoogte van den toe stand te komen. Vóór het bivouak betrokken werd, had hij bevelen gegeven tot het uitzenden van verkenningspatrouilles naar het N., Z. en O; eveneens was een patrouille naar Bosmanskop gezonden met bevel zich vroeg in den morgen bij de waterwerken bij den ko lonel te melden. De patrouille, die bij het aanbreken van den dag over de Wa tervalsdrift verkend had, meldde, dat naar het N. alles veilig was, van de andere patrouilles werd niets vernomen, totdat een of ficier van de patrouille, die in O. richting gezonden was, kwam aanrijden en berichtte, dat de patrouille op korten afstand van het •bivouak beschoten was. Dit vuur was in het bivouak gehoord,

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 31