945 schrift op den velddienst over, zoodra de vijand afhoudt. In berg- en heuvelterrein worden de beveiligende afdeelingen sterker gemaakt en de afstanden vergroot. Men drage dan zorg nimmer door den vijand gedomineerd te worden, doch neme zelf, althans met een gedeelte van den troep, eene ten minste even hooge stelling in. Zoo zal een afdeeling van 4 groepen een voortroep van 2, een patrouille van 2 groepen een voortroep van 1 groep in bergterrein vooruit zenden, op een afstand die zich regelt naar het terrein. Bij het overtrekken van een ravijn zal de beweging door den voortroep niet aangevangen worden, voordat de hoofdcolonne nagenoeg is opgesloten, welke halt houdt en c.q. stelling neemt aan deze zijde van het ravijn. Zij zal de afdaling niet beginnen voordat de voortroep de overzijde bereikt heeft. Bij den marsch door een ravijn of kloof zal bij zoo'n colonne de afstand tusschen voortroep en hoofdtroep tot 500 resp, 250 M. kunnen bedragen, opdat nimmer de colonne in haar geheel van af de ravijnwanden onder vuur kan genomen worden. Kan de ravijnwand door de onder vuur genomen groepen niet heklom men worden, dan zal door deze onmiddellijk dekking gezocht wor den in den dooden hoek van één der wanden, om althans tegen het vuur van dien eenen wand beveiligd te zijn, en beantwoorden de groepen dan het vuur van den anderen wand (zie onder Hf.), dan wel zij keeren op hun schreden terug buiten het bereik van het vijan delijk vuur. Door de niet onder vuur genomen groepen wordt die ravijnwand beklommen, welke daartoe het meest gunstig is in ver band met zijne gesteldheid of de stelling van den vijand, en wordt onmiddellijk tegen den vijand opgerukt om hem te verdrijven. Bij het marcheeren langs rivieren wordt naar dezelfde beginse len gehandeld, ook al loopen die rivieren ter plaatse door de vlakte. Overigens behoort op marsch te worden opgevolgd het voorge- schrevene in de circulaire van den civielen en militairen gouver neur van A. en O. dd. 12 Augustus 1902, No. 2661/13 (zie bijlage 14). L. Veiligheidsdienst in bivouaks. Wanneer er sterke hindernissen om het bivouak aanwezig of aangebracht zijn, komen de dubbelposten binnen de hindernis sen; zijn deze gemakkelijk te overschrijden, dan zullen de dub belposten het bivouak op behoorlijken afstand omringen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 323