654 doch had men er niet veel gewicht aan gehecht. Weldra zou: men echter bemerken, wat het beteekende, want op den Tha- banchuweg, eenige mijlen O. waarts zag men de patrouille ijlings terugkeeren. Behalve eenige manschappen, die het ontbijt gereed maakten, was de troep nog niet op de been. Binnen 10 minuten echter hadden vier Boerenvuurmonden van de heuvels ten N. van den Thabanchuweg een heftig vuur geopend op het bivouak, waarop ze spoedig ingeschoten waren, zoodat de G. in den trein vielen; ze richtten echter weinig schade aan. De bereden troepen kregen nu bevel zich gereed te houden om op te stijgen en onze vuurmonden beantwoordden het vuur van den vijand, zonder succes echter, daar ze niet zoo ver droe gen als de Boerenstukkenhet werd dus zaak den trein in veiligheid te brengen. Het vijandelijk vuur had nog weinig uitwerking en het zou mogelijk geweest zijn een stelling in te nemen op de door het water uitgeholde en met struikgewas begroeide oevers van de Modderrivier, totdat er versterking kwam, had niet het bericht van de plotselinge verschijning van een 300 man sterke Bóeren- macht, op den N. oever van de Modderrivier in de richting van Bosmanskop, Broadwood elke gedachte hieraan doen opgeven, en hem het plan doen vormen zijn troepen snel in veiligheid te brengen. De weg van de waterwerken naar Bosmanskop en Bloemfon tein loopt behoudens enkele kleine golvingen over vlak terrein, dat geen natuurlijke dekking biedt. De trein kreeg bevel zich met spoed langs dezen weg in be weging te zetten, en ter versterking van den Bosmanskop, die door eene kleine afdeeling bereden infanterie bezet was, zou de U batterij en een afdeeling cavalerie (Roberts Horse) gezonden worden. De verwarring in het kamp nam intusschen toe, en vóór nog de evengenoemde artillerie en cavalerie de bevelen ontvangen hadden en zich in beweging hadden kunnen stellen, joegen de eerste wagens van den trein vooruit en konden niet door de troe pen ingehaald worden. Hoewel geen bevel daartoe ontvangend, deelde Aldersonzijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 32