655 troepen als dekking van den trein in, terwijl hij twee compagnieën naar de Modderdrift zond, om te zorgen, dat de vijand daar niet overstak om den terugtocht te bemoeilijken. Intusschen had niet alleen de U, maar ook de Q batterij zich ten N. van den trein geplaatst. De batterijen marcheerden in linie naar de Koornspruitdrift, 10 minuten later gevolgd door de cavalerie ten Z. van den trein. Plotseling werd, op korten afstand van de Koornspruitdrift gekomen, de aandacht getrokken door het stil staan van den trein, maar daar zoo iets herhaaldelijk gebeurde, achtte men het geen reden tot ongerustheid. Ook de U batterij, die vooraan mar cheerde, hield dicht bij de drift halt; de Q batterij volgde op 300 M. Tot dusverre was er niets voorgevallen, dat op nabijzijnd ge vaar wees, hoewel de Amerikaansche verkenner Burnham van de overzijde der drift pogingen deed om de troepen te waarschu wen, doch tevergeefs. Toen de cavalerie (Roberts Horse) echter den oever der Koorn- spruit naderde, zag zij, dat de trein in een hinderlaag gevallen was, tegelijkertijd werd een hevig vuur op haar geopend evenals op de U batterij, waardoor bediening en paarden vielen en zelfs een stuk van de Q batterij buiten bereik van het vuur holde. Daar het door kogels bestreken terrein geen dekking bood aan de bereden troepen, trok de cavalerie terug tot de gebouwen bij Sannaspost. Ook de artillerie trachtte buiten het werkzame Boerenvuur te komen, wat de Q batterij ten koste van één stuk gelukte. Op 1000 M. van de Koornspruit nam deze batterij vervolgens stelling en opende het vuur. Er heerschte nu op den rechteroever nabij de rivier een on beschrijfelijke verwarring, paarden luisterden naar geen teugel meer, een losgebroken span holde door de gelederen, muildieren rukten zich los en de inboorlingen sloegen op de vlucht. De U batterij, een aantal manschappen en de trein waren zoo goed als verloren, alleen nog een snel, krachtig ingrijpen kon de ove rigen redden. Broadwood, die opgemerkt had dat de Boerenvuur- linie zich niet verder uitstrekte dan een 350 meter Z. waarts van •de Koornspruitdrift en dat het terrein ten Z. vrij van vijanden was, wilde trachten daar stelling te nemen om opvolgend de troepen terug te laten trekken. De Household cavalerie kreeg

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 33