967 "het passenstelsel, handhaving van het verbod op het dragen van wapens, toezicht op den wegarbeid der bevolking, reinheid in de gampoengs, enz., een en ander voor zoover het civiel bestuur ter plaatse daartoe zijn verlangen te kennen geeft. c. het opsporen en opruimen van tijdelijke wijkplaatsen van het gedeelte der bevolking, dat, ten gevolge van de invoering der registratie of de heerendiensten, zijne gampoengs verliet en naar het gebergte uitweek, ten einde die uitgewekenen aldus te dwin gen weder naar hunne gampoengs terug te keeren. 3. Men zij er op bedacht dat overvalling van bendehoofden met hunne benden gedurende den nacht de meeste resultaten waarborgt. 4. Hiervoor is een goede spionnendienst volstrekt vereischt aan het verkrijgen van goede spionnen wijdt het civiel bestuur voortdurend groote zorg, en moeten colonnecdtn. zich zooveel •doenlijk met de bestuursambtenaren verstaan om voor die onder nemingen goede gidsen te erlangen. Behandeling der bevolking. 5. In algemeenen zin behoort de Atjehsche bevolking zoo menschlievend mogelijk behandeld te worden en van militaire zijde hulp en steun te ontvangen tegen de bendehoofden en ben den, welke ten haren koste leven en de bevolking brandschatten. Het streven moet ten allen tijde zijn om rust en veiligheid geen angst onder de bevolking te brengen. In de bewoonde streken wordt dan ook slechts daar, waar de noodzakelijkheid het eischt, van de vuurwapens gebruik gemaakt. De hoofden moeten steeds met onderscheiding behandeld worden. 6. Het verbranden van gampoengs, bede- of woonhuizen der bevolking is ten strengste verboden. Zelfs bij excursies in streken die verlaten zijn mogen alleen tijdelijke verblijven buiten de gampoengs van bendehoofden en hunne benden, alsmede loodsen en gebouwen binnen vijandelijke versterkingen 1), verbrand worden. 7. Vijandelijke schuilplaatsen in het gebergte of tijdelijke wijk plaatsen van uitgewekenen moeten geheel worden vernield en opgeruimd, overal waar zij zich bevinden. Over alle voorraden in die vijandelijke bergnederzettingen wordt vrijelijk beschikt. 1) Hieronder natuurlijk niet te begrijpen koeta'a van hoofden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 345