656 bevel naar een geschikt punt bij de rivier op te rukken, vanwaar ze elke poging der Boeren om zich verder Z. waarts te verplaatsen kon beletten. Een compagnie bereden infanterie zou zich links- van de cavalerie opsuellen op een plaats, waar ze de spruit konden overzien, terwijl de huzaren, zich nog verder W. waarts verplaat sende, den vijand in den rug zouden bestoken. Broadwood volgde de cavalerie over de rivier, gaf de noo- dige aanwijzingen en begaf zich daarna terug naar de batterij, die hij den terugtochtsweg nauwkeurig aangaf. Werden de be wegingen door de cavalerie snel uitgevoerd, dan bestond er nog eenige hoop een deel van de troepen, den trein en de artillerie te redden. De Boeren in de spruit echter, opgewekt door hun succes, en wiei aantal intusschen aanzienlijk gestegen was, en eveneens degenen, die van de zijde van Thabanchu gevolgd waren, drongen stoutmoedig op om hun overwinning te voltooien. De toestand; was hoogst kritiek en het was slechts aan Aldersons bereden infanterie en de artillerie te danken, dat niet alles verloren ging. Terwijl de Q batterij bleef doorvuren, werd een deel der bere den infanterie opgedragen een eindweegs terug te trekken en zoo danig stelling te nemen, dat de rechterflank der terugtrekkende colonne gedekt werd. De vuurmonden zouden teruggaan, zoodra de omtrekkende ca valerie het Boeren vuur in de Koornspruit bedwongen had, en zich naar Bosmanskop uit de voeten maken, waarheen de andere troe pen zouden volgen. Toen de stroom van menschen en dieren, die ademloos uit den hun gelegden valstrik vluchtten, wat dunde, werd de batterij te rug geroepen, doch er waren nog slechts 10 man en één officier over. Vrijwilligers werden gevraagd en met veel inspanning slaagde men er in 4 vuurmonden achteruit te brengen. De terugtocht werd nu door de troepen opvolgend voortgezet, en daar het den Boeren niet was gelukt den linkervleugel te omtrekken, bleef de eenige terugtochtsweg open. Men slaagde er in de vuurmonden terug te trekken zonder- ernstige verliezen te lijden, hoewel de Boeren stoutmoediger dan ooit de Engelschen in galop achtervolgden, waarbij sommigen afstegen om te schieten, anderen zelfs van af hun paarden scho-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 34