978 tijd juist zijn of, om een politieke uitdrukking te gebruiken, „waar van de juistheid menigeen niet onbetwistbaar zal voorkomen Menig garnizoenscommandant heeft tot zijne schade moeten ondervinden, dat hij nog niet kan lezende bepalingen toch zijn duidelijk; daar waar zij minder duidelijk zijn, zijn zij verduidelijkt door toelichtingen, en wanneer dan nog toestanden zijn ontstaan (liefst beoordeeld naar latere omstandigheden en niet naar den toestand en de gegevens, die bestonden bij het nemen van een maatregel) die voor den lande beter - d. i. voordeeliger - had den kunnen zijn (andere belanghebbenden blijven buiten beschou wing), dan is de schuldige de garnizoenscommandant. Enkele dier bepalingen nu kunnen nader besproken worden. Ie. Bij gemis van een voldoend aantal woningen van de eene of andere klasse, wordt voor zooveel noodig en zonder aan de aanspraken van rechthebbenden in iedere klasse te kort te doen de huisvesting geregeld als volgt: Tarief No. 36 2 b). twee ongehuwde luitenants m eene woning der 4e klasse. „Voor zooveel noodig" beteekent in de practijk, dat altijd aan deze bepaling moet worden voldaan, zoodra een woning 4e klasse ongebruikt zou blijven, ook al worden er rechthebbenden op eene 4e klasse woning verwacht. De betrokkene moet zich dan maar tijdelijk in een particulier huis opbergen en t. g. t. gaan verhui zen. Ja zelfs is herhaaldelijk in nota's van aanmerkingen de vraag gesteld „waarom de woning voorloopig niet aan één officier aan gewezen?" (alsof vooruit na te gaan is, dat binnenkort een twee de ongehuwde luitenant zal aankomen). „Zonder aan de aanspraken van rechthebbenden in iedere klasse te "kort te doen" klinkt heel mooi in theorie, doch heeft in de practijk een zuren bijsmaak. Voor den een omdat hij éénmaal verhuiskosten moet betalen, voor de anderen omdat zij tweemaal moeten verhuizen, terwijl nog anderen misschien daardoor later aan de beurt komen voor eene woning. En waarom zijn de aanspraken van de ongehuwde luitenants anders dan die der gehuwden, ja staan zij zelfs nog beneden die der ongehuwde onderluitenants? Die ongehuwde luitenants—onverschillig rang, anciënniteit, ka rakter, levenswijze, enz.moeten het dan maar met elkander zien

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 356