- 983 doorgaans oorzaak is, dat de macht, die uitgezonden wordt, nauw- lijks toereikend is voor de haar opgedragen taak. Expeditiën geven niet slechts gelegenheid tot de ontwikke ling van militaire eigenschappen, zooals geen vredesmanoeuvres dat vermogen, maar de verscheidenheid van omstandigheden waarin men geplaatst wordt leert hoe zich te redden en te schikken: een ruime vergoeding voor de gebrekkige opleiding in vredestijd. Onze oudere officieren bezaten een schat van kennis omtrent de verpleging, wisten wat er in verschillende klimaten van den Europeeschen soldaat gevergd kan worden en hadden meer oorlogs ondervinding dan officieren van eenig ander leger. Het leger in Z.-Afrika was goed gekleed en werd uitstekend gevoed, ondanks het eenige honderden mijlen van de kust en duizenden van Engeland verwijderd was. Voortdurend werd het voorzien van vivres, munitie en versterkingen, terwijl zijn stra tegische bewegelijkheid was verzekerd door een uitstekend spoor weg en wagentransport. Het Engelsche publiek, den ongeduldigen critici, die in enkele weken tijds omtrent de tactische lessen van den oorlog tot eene conclusie kwamen, scheen het alsof de aanvoerders nooit zouden leeren. Doch we meenen te mogen betwijfelen of eenig ander leger, met minder ondervinding, zich zoo spoedig als het onze aangepast zou hebben aan zulke geheel vreemde omstandigheden. De officieren, die in Indië en elders practische ondervinding opdeden, hadden weinig vertrouwen in de reglementaire aan- valsvormen, doch reeds na de eerste gevechten pasten zij de Aldershot-formaties niet meer toe en gebruikten minder dichte liniën, terwijl er zóóveel partij werd getrokken van dekking, als het terrein en de onvoldoende geoefendheid der soldaten toe liet. In aanmerking genomen de tactische voorschriften èn in het Engelsche èn in andere Europeesche legers, is het niet te ver wonderen, dat af eiï toe, meer dan noodig was, de manschappen in gesloten formatie in het vuur werden gebracht. In Europa heeft de critiek zich in vele gevallen minachtend uitgelaten over Engelands militair optreden in Z.-Afrika, maar het zou de moeite waard zijn te weten hoe de oorlog door een ander leger het Duitsche bv. gevoerd zou zijn geworden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 361