988 subalternen officier weinig tijd voor de alomvattende taak zijn ondergeschikten te oefenen en zijn kennis te vermeerderen. Had hij den tijd voor oefeningen, dan waren er zelden man schappen genoeg beschikbaar om oefeningen te houden, waarvan hij of zij iets konden leeren. Geen wonder dat die oefeningen onder zulke omstandigheden weinig overeenkomst met de wer kelijkheid vertoonden. Het gemis aan alle initiatief, de samentrekking van gezag, die men in alle rangen aantrof, het gebrek aan aanmoediging middels bevordering om zich geheel aan zijn taak te wijden, het zinledige van de telkens af te leggen proeven van bekwaam heid, die weinig waarde hadden als toets voor bekwaamheden of geoefendheid op militair gebied, alles droeg bij om den geest te onderdrukken en den ijver bij de jonge officieren te dooden. Het kan nauwelijks verwondering baren, dat een aantal hun ner tot de overtuiging kwam, dat cricket en polo, of jagen en schieten even goede militaire oefeningen waren als de dage- lijksche sleur van hun bezigheden. In de overzeesche bezittingen verkreeg de Engelsche officier de practische geoefendheid en het vermogen zich in alle omstan digheden te redden, die hem beide in Z.-Afrika zoo te pas kwamen. Deze hoedanigheden ontwikkelde hij ten spijt van de vredesop- leiding, niet als een gevolg daarvan. Geen lof is te groot voor hun moed, hun toewijding en mo- reele hoedanigheden, die den grondslag van een leger vormen, doch, evenals de soldaten die zij aanvoerden, waren ze onvol doende geoefend in de kunst van oorlogvoeren en moesten ze door bittere ervaring, in het aangezicht van den vijand, veel leeren, dat evengoed in vredestijd geleerd had kunnen worden. Ook was het geen gemakkelijke taak voor officieren, die men nooit eenige verantwoordelijkheid had toegekend, om plotseling op eigen initiatief te handelen, wat nu meer dan ooit een ver- eischte is voor succes. "Wat betreft de hoogere aanvoerders, dank zij den langdurigen dienst waren er daaronder velen, wier geest en wilskracht was uitgedoofd door lange jaren van militaire sleur en slaafsch op volgen van bevelen, evenmin in staat een plan te ontwerpen als om het uit te voeren. Anderen weer hadden op goedkoope wijze

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 366