989 naam gemaakt bij eene populaire expeditie, of wel hadden hunne hooge posities bereikt door het samenstellen van eindelooze rap porten of door persoonlijke of maatschappelijke invloeden. Wanneer een leger, dat langen tijd geen ernstigen tegenstand het hoofd had te bieden, plotseling den toets van een grooten oorlog moet doorstaan, zullen er steeds fouten begaan worden en men mag niet vergeten, dat onze aanvoerders in Z.-Afrika onder zeer moeilijke omstandigheden moesten optreden. Toch zouden de begane fouten van minder ernstigen aard zijn geweest, als er een systeem bestaan had om geschikte officieren op te leiden voor het opperbevel. De fouten der aanvoerders waren ook in menig geval aan de hun toegevoegde stafofficieren te wijten, omdat er weinig gelegenheid bestond om zich te oefenen in samenwerken, zoo wel met elkander als met de aanvoerders wien zij toegevoegd waren. Volkomen samenwerking, in oorlogstijd een eerste ver- eischte voor den staf, kan slechts verkregen worden door sa menwerken in vredestijd. Engelschen, die er niet over gedacht zouden hebben een club naar de Henley Regatta te zenden, waarvan de leden nooit te zamen hadden geroeid, hadden er niet het minste bezwaar tegen, dat de staf van een aanvoer der op 't laatste oogenblik haastig werd samengesteld uit el kaar geheel vreemde officieren. Waar de oorlog aan het licht bracht, dat de stafofficieren dikwijls weinig op de hoogte waren, onbekend met hun plich ten en elkanders eigenaardigheden, nog vaker bleek dat de aan voerders niet wisten hoe hun staf te gebruiken. De meesten hadden geen opleiding voor hun taak gehad en wisten de ken nis en bekwaamheid, die te hunner beschikking werd gesteld, niet aan te wenden. Waar voorts de Duitsche generale staf beschikt over meer dan driehonderd officieren, daar telden de Intelligence en Mobilisation- afdeelingen van het Engelsche leger er slechts zeventien. Dit, zoowel als het gemis aan een afzonderlijke afdeeling die de denk kracht en de uitvoerende macht van het leger vertegenwoordigde, was teekenend voor het geheele systeem. Nergens vond men bepaalde voorbereiding voor den oorlog, nergens de overtuiging, dat oorlog het eenige doel is waarvoor de legers bestaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 367